Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  YIRTICI HAYVANLAR SERALARA ZARAR VERİYOR

  Son Dakika Tarım Haberleri: Amasya’nın Aksalur ilçesinde üreticilerin başı yırtıcı hayvanlarla dertte.

  Çakal olduğunu düşünen üretici: “Salata seralarına giriyor ve ürünleri yiyip yiyip bırakıyor.”

  Önlem amacıyla fotokapan kurulacak.

  SEBZE EKİLİ SERALAR ÇAKAL SALDIRISI ALTINDA

  Amasya’nın Aksalur köyünde çakal olduğu tahmin edilen yırtıcı hayvanlar sebze ekili seralarda hasara yol açtı.

  Zararlarının her geçen gün artmasından dert yanan köylüler, silahla vurup canlarına kıymak istemedikleri çakallar için doğaya et parçaları bıraktı.

  Önlemlerin sonuçsuz kalması üzerine yetkililerden yardım istendiği köyde fotokapanlar kurulacak.

  “ETLERİ YEDİLER, SONRA YİNE SERALARA SALDIRDILAR”

  Tarımdan Haberler: İki ay önce ektikleri salatalıkların hasadına başlayan çiftçilerin seralarına yırtıcı hayvanlar dadandı. Uluma sesinden çakal olduğu tahmin edilen yırtıcı hayvanlar ürünleri ısırıp parçaladı.

  Alarm zili takıp, tel çekmeleri ve korkulukları yenilemelerine rağmen alınan önlemlerin yetersiz kaldığını belirten genç çiftçi Şeref Ürker: “Salatalıklarımıza zarar vermemeleri için et parçaları koyduk. Etleri yediler. Sonra yine seralara saldırdılar. 5,6 tane olduklarını gördüm. Korkuyoruz” dedi.

  ÜRÜN KAYBI ÇOK FAZLA

  Tarım Haberleri: Seralarının olduğu bölgede her gece kol gezen bu canlılara zarar vermek istemediklerini anlatan Onur Ürker de: “Devlet büyüklerinden çare bulmalarını istiyoruz. O hayvanları öldürmek, canlarına kıymayı asla düşünmüyoruz. Ama ürün kaybımız çok” diye konuştu.

  Köy genelindeki seralarda yırtıcı hayvan saldırılarının olduğuna dikkat çeken köy muhtarı Ahmet Şilli ise “Durumu yetkililere ilettik. Fotokapanlar kurulacak. Biz çakal diye tahmin ediyoruz. Ama tilki de olabilir. Bölgede 3-5 sene öncesine kadar çakal görmemiştim. Ama popülasyonu yoğunlaşmış olabilir” dedi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×