Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  ZEYTİNDE REKOLTE GEÇEN YILA ORANLA DÜŞTÜ

  Haberler Tarım: Depremin vurduğu Hatay’da zeytin hasadı başladı.

  Asrın felaketinin yerle bir ettiği 11 il için 11 zeytin fidanı dikildi. Verimden yana umduğunu bulamayan üretici, kalitenin iyi olduğunu söyledi.

  ENKAZ KENTTE ZEYTİN HASADI BURUK BAŞLADI

  Kahramanmaraş merkezli depremlerde ağır hasar alan Hatay’ın bereketli topraklarında zeytin hasadı başladı. Altınözü Belediyesi’nin geleneksel olarak düzenlediği Zeytin, Zeytinyağı ve Gastronomi Festivali bu yıl buruk geçti.

  Altınözü ilçesi Yenişehir Mahallesi’nde temsili olarak zeytin hasadı gerçekleştirildi. Hasada; Altınözü Kaymakamı Mehmet Sert, Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, çiftçiler ve bölge halkı katıldı. Zeytin hasadının ardından asrın felaketinin yerle bir ettiği 11 il için 11 zeytin fidanı dikildi.

  Hasat programına Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, yörenin lezzetiyle damakları çatlatan ürünlerini tanıttı. Festival, deprem şehitlerine mevlit okutulmasıyla sona erdi.

  ALTINÖZÜ İLÇESİNDE 7 MİLYON ZEYTİN AĞACI BULUNUYOR

  Zeytin hasadında konuşan Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, ilçede 7 milyon zeytin ağacının varlığına değinerek: “Sözümüz var; Altınözü’nün zeytinini ve zeytin yağını tanıtmak ve tanıttırmak adına. Küçük çaplı programlarla festivalimizin devamlılığını sağlamak adına böyle bir program tertip ettik. 7 milyon zeytin ağacını içinde barındıran ve kendine has zeytin türleri bulunan bir coğrafyada yaşıyoruz. Daha sonraki dönemlerde çok coşkulu ve renkli festivallerimize rabbim izin verirse devam edeceğiz. Bugün burada 11 ilimizi temsil eden 11 zeytin fidanımızı dikeceğiz. Unutmadık unutmayacağız. Zeytin ve zeytinyağımızı bütün dünyaya tanıttırana kadar çalışmalarımız devam edecek.” dedi.

  KALİTE GÜZEL, ÖNÜMÜZDEKİ YILA DAHA İYİ BİR VERİM BEKLİYORUZ

  Çiftçi Ahmet Toysal, ürün kaybının bölge bölge yüzde 50 oranına ulaştığını dile getirerek: “Hatayımız’da bu yıl zeytin hasadımız zayıf. Geçen yıla göre yüzde 50 oranında düşüş var. Bugün de hasat başladı. Kalite güzel, önümüzdeki yıla daha iyi bir verim bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

  HASAT GEÇEN SENEYE GÖRE ZAYIF

  Kamberli Mahallesi’nde zeytin bahçesi bulunan çiftçi Mehmet Erçin: “Hasat bu sene zayıf, geçen seneye göre zayıf. Eski ağaçlarda verim yok. Yeni fidanlarda ürün var.” ifadelerini kullandı.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×