Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  ZEYTİNYAĞI İHRACAT YASAĞI SÜRESİZ UZATILDI

  Haberler Tarım Son Dakika: Zeytinyağı ihracatına getirilen 3 aylık kısıtlama 1 Kasım’da sona erecekti. Ticaret Bakanlığı’nın aldığı yeni bir kararla dökme ve varilli zeytinyağı ihracat yasağı süresiz uzatıldı.

  İç piyasada artan fiyatları dizginlemek amacıyla zeytinyağı ihracatına getirilen 3 aylık kısıtlamada süre uzadı.

  Dökme ve varilli zeytinyağı ihracatına yönelik 1 Kasım 2023 tarihinde sonlanması öngörülüyordu.

  İHRACATIN DEVAM ETMESİ FİYATLARA OLUMSUZ YANSIYABİLİR

  Ticaret Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, ihracatın devam etmesinin iç piyasadaki fiyatlara olumsuz yansımaları olacağına karar verildi. Bu değerlendirme sonrası ihracat kısıtlamasının sürmesi kararlaştırıldı.

  AMBALAJLI ÜRÜN İHRACATI SÜRÜYOR

  Buna göre, 1 Ağustos’ta başlayan ve ekim ayı sonuna kadar sürecek olan dökme ve varilli zeytinyağı ihracat yasağı, süresiz uzatıldı.

  Halihazırda 18 litreye kadar yapılan zeytinyağı ihracatında ise bir sıkıntı yaşanmıyor. Yani kutulu ve ambalajlı zeytinyağı ihracatı sürüyor.

  İLK 6 AYDAKİ İHRACAT, 2020’NİN TAMAMINI SOLLAMIŞTI

  Temmuz ayı ortasında zeytinyağı ihracatçısına verilen teşviklerde kesintiye gidilmesinin ardından ağustos ayı başında ise zeytinyağı ihracatına 3 aylık yasak gelmişti.

  Kuraklık nedeniyle darboğaza düşen İspanya’ya yapılan zeytinyağı ihracatının yılın ilk 6 ayında 26,8 kat birden artması dikkat çekmişti.

  Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine bakıldığında, Türkiye’nin zeytin ve zeytinyağı ihracatının 2023 Ocak-Haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 190 oranında artarak 559,8 milyon dolara yükseldiği görülüyor.

  Geçen yılın tamamında ise (2023 Ocak-Aralık) toplam zeytin ve zeytinyağı ihracatı 495 milyon 838 bin dolar idi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×