Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  ZEYTİNYAĞI İHRACATINA 3 AY YASAK GETİRİLDİ

  Tarım Haberleri Son Dakika: Temmuz ayı ortasında zeytinyağı ihracatçısına verilen teşviklerde kesintiye gidilmesinin ardından şimdi de zeytinyağı ihracatına yasak geldi.

  İç piyasadaki fiyat artışına karşı önlem olarak dökme ve varili zeytinyağı ihracatı ekim ayı sonuna kadar yasaklandı.

  EKİM AYI SONUNA KADAR ZEYTİNYAĞI İHRAÇ EDİLEMEYECEK!

  Ticaret Bakanlığı, dünyada azalan zeytinyağı rekoltesinin sebep olduğu artan dış talep ve dünya fiyatları sebebiyle yükselen dökme ve varilli zeytinyağı ihracatının yurt içi tüketici fiyatlarına olan olumsuz etkisinin devam ettiğini, 1 Kasım’a kadar ihracata yönelik ek tedbirler alındığını bildirdi.

  Bakanlıktan yapılan açıklamada, Uluslararası Zeytin Konseyi (UZK) verilerine göre, Avrupa’da yaşanan kuraklık nedeniyle, İspanya ve İtalya başta olmak üzere dünyada zeytinyağı üretiminin 2022/2023 sezonunda yüzde 20 azaldığı, Türkiye’de üretimin yüzde 62 artış gösterdiği belirtildi.

  Açıklamada, dökme ve varilli zeytinyağı ihracatındaki hızlı yükselişin yurt içi fiyatlara yansıdığı, zeytinyağı perakende fiyatlarında iç piyasada görülen artışın, son bir yıllık dönemde genel fiyat artışının oldukça üzerinde seyrettiği kaydedildi.

  TEMMUZ’DA ZEYTİNYAĞI İHRACATINA FON KESİNTİSİ GETİRİLMİŞTİ

  Temmuz ayında alınan kararla, dış talep sebebiyle yükselen dökme ve varilli zeytinyağı ihracatının, ambalajlı zeytinyağına yönlendirilerek katma değerli ürün ihracatına katkı sağlaması amacıyla her türlü dökme ve varilli zeytinyağı ihracatında kilogram başına 20 cent karşılığı Türk lirası Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu kesintisi uygulanmasına karar verilmişti.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×