Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  AMİK OVASI’NDA ŞEFTALİ HASADI BAŞLADI

  Tarımdan Haberler: Hatay Amik Ovası’nda şeftali hasadı başladı. Temmuz ayına kadar hasat sürecek.

  Bu yıl 10 liradan alınıyor şeftali. Birinci kalite ürünler Avrupa’ya, ikinci kalite ürünler ise iç pazara gönderiliyor.

  ÖZENLE TOPLANAN ŞEFTALİLERİN ÇOĞU ARAP ÜLKELERİNE İHRAÇ EDİLİYOR

  6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerin en büyük yıkımı yaptığı Hatay’da, tarımsal üretime ara verilmiyor.

  Amik Ovası ve çevresinde başta hububat olmak üzere birçok meyve ve sebzenin de hasadı başladı. Sabahın erken saatlerinde şeftali bahçesine giren işçiler sıcak havaya rağmen hasat gerçekleştiriyor.

  Çizilip ya da darbe almaması için, içi sünger kaplı kovaya toplanan şeftaliler daha sonra sandıklara konularak kamyonlarla işleme tesisine götürülüyor.

  Paketlenen şeftalilerin çoğunluğu başta Arap ülkeleri olmak üzere Rusya, Romanya, Ukrayna, Dubai, Lübnan, Suudi Arabistan’a ihracatı gerçekleştiriliyor.

  ÜRETİCİ YILDA 15 BİN GÜNDELİK İŞÇİ ÇALIŞTIRIYOR

  Tarım Haberleri: Yaşanan olumsuzluklara rağmen tarımın durmaması gerektiğimin altını çizen Toklucu: “Her şeye rağmen işimize devam etmek zorundaydık. Kırıkhan’da yaklaşık 500 dönüm arazi üzerinde meyve üretimi yapıyoruz. Sert çekirdekli meyveler kayısı, şeftali, nektarin bahçelerinde üretim yapıyoruz. Yılda 15 bin gündelik işçi çalıştırıyoruz. Ürünlerimizin büyük çoğunluğunu ihracat yapıyoruz. Şu an şeftali hasadındayız. Bu üründe yaklaşık 500 ton kapasitemiz var. Dünyanın birçok ülkesine başta Rusya, Romanya, Ukrayna, Dubai, Lübnan, Suudi Arabistan’a ihraç ediyoruz. Ürünler seçiliyor. Kaliteli ürünler yurtdışına, 2. kalite ürünler iç piyasaya gönderiliyor” dedi.

  ŞEFTALİ TARLADAN 10 LİRAYA ÇIKIYOR

  Tarımsal Haberler: Türkiye’de ilk meyve hasadının Hatay, Adana ve Mersin bölgesinde yapıldığını ifade eden Toklucu: “Bu şeftalinin türü Transvalia’dır. Özellikleri uzun raf ömrü vardır. Şu an şeftalinin tarladan çıkış fiyatı 10 lira. Geçen sene don felaketinden dolayı ürün azdı ve 20 lira tarladan çıkış fiyatıydı. Rekoltemiz her sene olduğu gibi bu sene de çok yüksek. 10 Temmuz’a kadar bu şeftalinin hasadı devam eder. Dalından toplanır, meyve seçme tezgahında seçilir. Daha sonra soğutularak ambalajlanır, paketlenir. Kara, hava, deniz yoluyla dünyanın birçok ülkesine ihraç edilir” diye konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×