Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  Orion Fuarcılık – Irmak Tan

  AGROEXPO bu yıl 19. Kez düzenleniyor. Yıllardır süregelen bu fuarın genel amacı ve başarısının sırrı nedir?

  AGROEXPO’nun başarısının altındaki en önemli değer AGROEXPO markasını yaratan Orion Fuarcılık. Yaklaşık 40 yıldır fuarcılığa hizmet eden Orion Fuarcılık ilkeli ve idealist bir yaklaşımla sektöre önemli bir değer katıyor. AGROEXPO markası bu çatı altında dünyanın tarım ve hayvancılık alanında parlayan değerleri arasında yer alıyor. Her yıl Dünya’nın bir çok farklı noktasından yüzlerce katılımcı ve yüzbinlerce ziyaretçiyi ağırladığımız AGROEXPO Türk tarımının dünyaya açılan penceresi konumunda. Durum böyle olunca biz yaptığımız işe, Tarım sektörü de AGROEXPO’ya sonuna kadar güveniyor.

  AGROEXPO 19. Uluslararası Tarım, Hayvancılık ve Tavukçuluk Fuarı’nın öne çıkan temaları nelerdir? Sürdürülebilir tarım ve hayvancılık uygulamaları, güncel tarım teknolojileri gibi?

  Bu yıl Progen Ana Sponsorluğu’nda düzenlenecek olan AGROEXPO Uluslararası Tarım, Hayvancılık ve Tavukçuluk Fuarı’nda her yıl çıtayı daha da yükseğe çıkarmayı hedefliyoruz. Bu yıl da 19.  kez  hedeflerimizi önceki yılların üzerine koyduk. Akıllı tarım ve tarımda inovasyon gibi temaların öne çıkacağı bu fuarda aynı zamanda  “su ve iklim” konularına çok önem veriyoruz. Biliyorsunuz ki yaşadığımız coğrafya su için ne kadar bereketli olsa da nüfusun kontrolsüz artışı ve kaynakların verimli kullanılamaması su açısından bir krizi kapımıza getiriyor. Suyu tarımsal anlamda doğru kullanmak ve az su tüketimi ile maksimum verimi almak adına önemli ekipman ve teknolojiler, yine ilk kez AGROEXPO’da tanıtılacak.

  Fuarın katılımcı profili hakkında bilgilendirme sağlayabilir misiniz? Ağırlıklı olarak hangi sektörlerden katılımcılar ve ziyaretçiler bekleniyor? Önceki yıllardan edinilen deneyimlere dayanarak, ziyaretçi sayısı ve profili hakkında neler söyleyebilirsiniz?

  AGROEXPO’yu en güçlü ve diğer fuarlardan ayıran yönü tarımın her alanına hitap ediyor olması. Fidandan tohuma, sulama sistemlerinden hayvancılığa, makinadan traktöre, birçok sektörden yaklaşık 500 firmanın katılım sağlayacağı AGROEXPO geniş çeşitliliği ile ziyaret eden herkesin ilgisini çekebileceği ürünü ve teknolojiyi bulabileceği bir fuar. Ziyaretçi sayısına gelince AGROEXPO her yıl İzmir’in ve Türkiye’nin en çok ziyaretçi alan tarım fuarı. Bu yılda alt yapı olarak yine kullanılacak olan turnike ve online bilet sistemleri, Semt Garajı ve Fuar arası servisimiz ve holler arası shuttle hizmetiyle rekor seviyede bir katılım fuarımızı bekliyor.  AGROEXPO, bu yıl yine yaklaşık 90 ülkeden yüzbinlerce ziyaretçiyi ağırlamaya hazırlanıyor.

  Türkiye’deki tarım ve hayvancılık sektöründeki güncel gelişmeler hakkında neler söyleyebilirsiniz? AGROEXPO’nun tarım sektörüne katkıları neler olacak?

  Aslında burada olaya Türkiye özelinde bakmamak lazım. Küresel olarak tarım ve hayvancılıkta bir daralma ve arz talep sıkıntısı var. Rusya-Ukrayna başta olmak üzere dünyada yaşanan politik krizler ne yazık ki ülkemizi de etkiliyor. Aslında AGROEXPO bu durumda da önemli bir konumda yer alıyor. Her yıl Orion Fuarcılık tarafından ve Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen alım heyeti programları ile gerçekleştirilen ikili görüşmeler kapsamında ve fuar sırasında gerçekleşen görüşmeler ile birlikte milyarlarca dolarlık bir iş hacmi meydana geliyor. Bu da Türk Tarım sektörüne rahat bir nefes aldırıyor.

  Ayrıca belirtmek isterim ki AGROEXPO, bu yıl UFI (Küresel Fuar Endüstrisi Birliği) üyesi olarak dünya çapında uluslararası büyük bir fuar olduğunu belgeledi. Aynı zamanda Ticaret Bakanlığı tarafından katılımcılarımız için sağlanan fuar katılım destekleri de gücümüze güç katıyor.

  AGROEXPO, tarım ve hayvancılık sektöründeki yenilikçi teknolojilere odaklanacak mı? Katılımcılar arasında öne çıkan teknolojik yenilikler nelerdir?

  AGROEXPO’da her yıl yeni teknolojiler, yapılan lansmanlarla ilk kez tarım sektörünün beğenisine sunuluyor. 30 Ocak- 03 Şubat arasında fuarımızı ziyaret edecek olan misafirlerimiz aradığı son teknolojiyi ve hayatını kolaylaştıracak droneları, akıllı otomasyon sistemleri ve yazılımları, en yeni traktör ve makinalar gibi tüm ekipmanları yine fuarımızda bulacak.

  AGROEXPO kapsamında düzenlenecek eğitim, bilgilendirme ve eğlence etkinlikleri nelerdir?

  AGROEXPO bu konuda her zaman bir fuarın ötesinde bir organizasyon olmuştur. Yine bu konuda tüm ziyaretçiler için bilgilendirici etkinlik ve sunumlar fuarın her alanından gerçekleşecek. Aslında Orion Fuarcılığın bu kadar etkili ve güçlü olmasının nedenlerinden birini de ben iş ortaklarına  bağlıyorum. Bir çok alanda  gerçekleştirdiğimiz iş ortaklıkları sayesinde fuarımıza her yıl artı değer katmaya devam ediyoruz. Geçmiş yıllarda da olduğu gibi bu yıl da AGROEXPO’nun resmi havayolu Türk Hava Yolları ile katılımcı ve ziyaretçilerimiz Türkiye’nin ve dünyanın her yerinden fuarımıza indirimli olarak uçuş gerçekleştirebilecekler. Bu yıl Resmi Şov ve Etkinlik Sponsorluğu’muzu üstlenen Webagron etkinlik konusunda gerçekten harika bir program hazırladı. Ziyaretçimizin günün her anında eğlenebileceği, yarışabileceği ve sürpriz ödüller kazanabileceği 5 günlük yoğun bir etkinlik programı var. Bu program ve yarışma şartları Webagron ve AGROEXPO sosyal medya kanallarından önümüzdeki günlerde detaylı bir şekilde açıklanacak. Buradan tekrar değerli katkılarınız için size, Orion Fuarcılık adına teşekkür ediyorum.

  Irmak TAN

  Orion Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×