spot_img
Daha Fazla Gör
  surdurulebilir tarim ve gida zirvesi
  surdurulebilir tarim ve gida zirvesi2
  surdurulebilir tarim 1

  Sürdürülebilir Tarım ve Gıda Zirvesi

  Agro TV ve Webagron olarak; Gıda arzının bağımsızlığı için akıllı çiftçilikle yapılabilecek iyileştirmeleri derinleştirmek istiyoruz. Bu yüzden de Boğaziçi Üniversitesi gibi İstanbul merkezli organizasyonla, Türkiye’nin önder çiftçilerini, alanında uzman akademisyenlerini, tarıma değer katan sosyal girişimcileri ve iyi tarım markalarını bir araya getirecek ve katkılarınızla benzersiz bir zirveye daha imza atacağız.

  gokhan webagron scaled

  BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ EKONOMİ BÖLÜMÜ-BOUN TARIM - PROF DR. GÖKHAN ÖZERTAN'DAN SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM ve GIDA ZİRVESİ KAPANIŞ ÇIKTISI

  2009 yılında ekonomi alanında Nobel Ödülü alan Elinor Ostrom’ün şöyle bir sözü var. ‘Bürokratların ve politikacıların ne kadar iyi niyetli olsalar da problemleri, durumu yaşayan ve doğru çözümü bulacak olan motivasyona sahip kişilerden daha iyi çözeceklerine inanmak için bir sebep yoktur’. Yani biz problemleri bürokratlardan ve politikacılardan çözmelerini beklersek, bu problemlere çözüm gelmeyecek. Türkiye’nin çok farklı alanlarda sorunları var. Biz sürekli tarım ve gıda sektörlerini konuştuğumuz için bir körlük yaşıyoruz. Aslında tarımdakine benzer problemler eğitim, sağlık, turizm gibi sektörlerde de yaşanmaktadır. Farklı sektörlerin benzer problemleri var. Bu kadar çok problem varken politikacıların tüm kaynaklarını tarım sektörüne aktarması mümkün değil. Son elli yıldır tarımla ilgili aynı sorunlar konuşuluyor, bugün burada konuşulan konu başlıklarını derledim. Çiftçinin donanımı, verinin önemi, yüksek maliyetler, stratejilerin, planlı programlı hareket etmenin ne kadar önemli olduğunu konuştuk. Bu gidişatla bu konuların çözülmesi mümkün değil, çünkü sosyal, finansal vb. problemler var. Tarım sektöründe olduğu kadar karmaşık sorunları kısa sürede çözmeniz mümkün değil. Çözüm ne derseniz çözüm herkesin elini taşın altına koyması.

  Bugün özel sektörün, sivil toplum örgütlerinin, akademinin, üreticilerin çözümlerini dinledik. Herkesin bir araya gelmesi ve hükümet üzerinde bir baskı üretmesi gerekiyor. Türkiye tarım ve gıda sektörleri 7,5-8 milyon kişiye ulaşan bir büyüklükte. Hâlbuki ülkenin nüfusu 85 milyonu geçmiş durumda. Biz tarımı konuşurken hep üretime, lojistiğe, finansmana ağırlık veriyoruz. Diğer tarafta ise 85 milyon tane tüketici var. Enerji ithalatı ve sektörün döviz kurlarına olan hassaslığından dolayı artan maliyetler birleştiği zaman tüketici fiyatlarına yansıyan çok ciddi bir enflasyon var. Dolayısıyla bütün paydaşların bir araya gelerek politika üzerinde baskı oluşturmaları gerekiyor. Tüketiciler olarak bizlere de rol düşüyor. Sektör değer zincirindeki 7,5 milyon paydaşın oluşturamadığı baskıyı tüketici olarak bizlerin oluşturabileceğini düşünüyorum. Bürokratlardan ve politikacılardan çözüm beklemekle bu işi çözmemiz mümkün değil. Tarım ve gıdanın problemlerini öne çıkarabilmemiz için bizim daha aktif olmamız ve iş birliğini sağlamamız gerekiyor. Ben potansiyelin tablosunu çizmeye çalıştım, coğrafi olarak çok zengin bir ülkeyiz. Elimizdeki güneş enerjisi gibi yenilenebilir potansiyelleri kullanmamız gerekiyor ama onu da bir türlü hayata geçiremiyoruz. Bu işin bir plan programının olması gerekiyor. Zaman bu kadar hızlı akıp giderken orta ve uzun vadede tarım politikalarımızı raporlamaktan ziyade hayata geçirmemiz gerekiyor. Umarım bu sayede ülkenin potansiyelini gerektiği gibi kullanabiliriz.

  surdurulebilir separator22

  Sürdürülebilir Tarım ve Gıda Zirvesi Program

  Surdurulebilir Tarim ve Gida Zirvesi Program
  moderatorler
  surdurulebilir tarim sponsorlar
  surdurulebilir destekleyen kurumlar 1
  surdurulebilir separator22

  Sürdürülebilir Tarım ve Gıda Zirvesi Youtube Kanalımızda

  Zirveler Gelenekselleşiyor

  WEBAGRON Tarımsal İçerik Platformu olarak sektörün özel günlerine ve önemli konularına sahip çıkıyor; gelenekselleşen zirve organizasyonları ile gündem oluşturmaya devam ediyoruz. Ağırladığımız Tarım ve Orman Bakanlığı temsilcileri, üst düzey yöneticiler, alanında uzman akademisyenler ve önder çiftçiler ile tarım sektörünün buluşma noktası haline gelen zirve organizasyonlarımız ile sektörün sesi olmaya devam ediyor ve bununla gurur duyuyoruz.

  spot_img
  ×