Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  CAMBRİDGE MEZUNU KADIN ÇİFTÇİ, MOR PATATES ÜRETİYOR

  Haberler Tarım: İngiltere’de Cambridge Üniversitesi’nde ‘besin intolerans’ eğitimi alan profesyonel çiftçi Hayriye Kuşçu, memleketi Eskişehir’de yetiştirmeye başladığı mor patates ekimini Anadolu topraklarında yaygınlaştırmaya çalışıyor.

  Amasya’ya gelip giydiği şalvarla traktörün direksiyonuna geçen evli ve 2 çocuk annesi Kuşçu, İnka kral ile kraliçelerinin yiyeceği olduğunu belirttiği şifa deposu mor patateslerden ekti.

  İNGİLTERE’DE BESİN İNTOLERANSI EĞİTİMİ ALDI, MEMLEKETİNDE ÇİFTÇİLİĞE BAŞLADI

  2013 yılında Cambridge Üniversitesi’nde “besin intolerans” eğitimi almak üzere İngiltere’ye giden Hayriye Kuşçu, Türkiye’ye döndükten sonra işini kurup zayıflama merkezleri açtı. Var olan işinin yanında aile yadigarı topraklarda profesyonel çiftçiliğe başladı.

  Birçok ürünün yanı sıra Türkiye’de ilk kez denenen mor patateslere merak saldı. 2020 yılında, herkesin ektiğinden farklı bir ürün ekmek üzere Türkiye’de ilk defa 10 dönüm alanda kadınlarla bir araya gelerek mor patates ekimi yaptı.

  Çiftçilikten kazandığı parayı özellikle şiddet mağduru ve ihtiyaç sahibi kadınlara destek olmak için kullanan Kuşçu, onlara yardımcı olmak amacıyla 2020 yılında kurduğu Eskişehir Kadın Eli Kooperatifi’nin de başkanlığını sürdürüyor. Kooperatifin Amasya şubesi de faaliyetlerine başladı.

  MOR PATATESİN DÜNYA PAZARINDA ALICISI ÇOK FAZLA

  Besin değeri yüksek şifa deposu mor patatesin dünya pazarında alıcılarının bulunduğunu belirten 45 yaşındaki Kuşçu: “Amerika ve Avrupa’da çok ciddi tüketicisi var. Biz Türkiye’de üretimini yaparak ihracatı için çalışmalıyız” dedi.

  10 DÖNÜMLE BAŞLADI, BUGÜN 120 DÖNÜMDE MOR PATATES ÜRETİYOR

  İnsan vücuduna çeşitli faydalarının bulunduğuna işaret ettiği mor patatesin İnka Medeniyeti’nde kral ve kraliçelerinin yiyeceği olarak bilindiğini hatırlatan Kuşçu: “Eskişehir’de 4 yıl önce ilk etapta 10 dönümle başlamıştık. Bu yıl 120 dönüm ekiyoruz. Şimdi gittiğimiz bölgelerde önder çiftçilerden, ziraat mühendislerinden destek alıyoruz. Kadınlarla birlikte dikim yapıp üretimini sağlamayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×