Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  ÇİĞ SÜT TAVSİYE FİYATI 13,5 TL OLDU

  Tarımdan Haber: Ulusal Süt Konseyi (USK), çiğ süt tavsiye fiyatını üreticinin eline 13,5 lira geçecek şekilde belirledi. Karara ise süt üreticileri tepki gösterdi. Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Tevfik Keskin, “Çiğ süt fiyatı zaten 12,5 liraydı. Sadece 1 TL artış yapıldı” dedi.

  YENİ FİYAT 22 OCAK’TAN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

  Ulusal Süt Konseyi (USK), çiğ süt tavsiye fiyatının 22 Ocak’tan geçerli olmak üzere, üreticinin eline litre başına net 13,5 lira geçecek şekilde belirlenmesine karar verdi.

  Konseyin internet sitesinde yer alan duyuruda, çiğ süt fiyatlarına ilişkin tavsiye fiyatı yer aldı.

  Duyuruda, “22 Ocak 2024’ten itibaren geçerli olmak üzere yüzde 3,6 yağ ve yüzde 3,2 protein içeriğine sahip çiğ inek sütü tavsiye satış fiyatı, üreticinin eline litre başına net geçecek şekilde (çiğ süt desteği hariç) 13,5 lira olarak belirlenmiştir.” ifadesi kullanıldı.

  Duyuruda, soğutma, nakliye ve diğer cari giderler üretici tarafından karşılandığı takdirde bu giderlerin üreticiye ilave olarak ödeneceği ve baz alınan yağ ve protein oranlarındaki her bir dizyem (0,1’lik değişim) için 20 kuruş fark uygulanacağı kaydedildi.

  YENİ FİYATA SÜT ÜRETİCİLERİ TEPKİLİ

  Türkiye Tarımsal Süt Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Keskin, Ulusal Süt Konseyi tarafından açıklanan 13,5 lira çiğ süt referans fiyatına tepki göstererek, açıklanan fiyatın üreticiyi memnun etmesinin mümkün olamadığını belirtti.

  Ulusal Süt Konseyi’nin çiğ süt fiyatına sanki yüzde 17,5 oranında bir artış yapmış gibi gösterildiğini, bunun kesinlikle doğru olmadığını vurgulayan Keskin, “Çiğ süt fiyatına yüzde 17,5 oranında bir artış yapılmadı. Çiğ süt fiyatı zaten 12,5 liraydı. Sadece 1 TL artış yapıldı” dedi.

  ÇİĞ SÜT DESTEĞİ EN AZ 1,5 TL’YE ÇIKARILMALI

  Çiğ süt desteklerinin en azından 1,5 liraya çıkarılarak, üreticinin mağduriyetinin giderilmesini gerektiğini kaydeden Keskin, bu fiyatlar ile üreticinin ayakta kalmasının çok zor olduğunun altını çizdi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×