spot_img
Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  DANABURNU NEDİR? NASIL MÜCADELE EDİLİR? İLAÇLARI NELERDİR?

  Danaburnu böceği Avrupa ve Asya’daki tarımsal üretimde negatif etmenler arasında bulunan bir yeraltı zararlısıdır. Danaburnu mücadelesi hakkında tüm detayları aşağıda bulabilirsiniz.

  DANABURNU BÖCEĞİ NEDİR?

  Avrupa’da köstebek cırcır böceği veya Danaburnu (Latince: Gryllotalpa gryllotalpa) olarak da bilinen yeraltı tarım zararlısı, Avrupa’da ve Asya’nın bazı bölgelerinde bulunan bir Cırcır böceği türüdür. Toprağı kazdığı, çimlere, meyve ve sebze bahçelerine zarar verebileceği yer altı alışkanlıklarıyla bilinir. Yetişkin böceklerin rengi kahverengidir ve kazmaya uygun büyük ön ayakları vardır. 3,5 cm uzunluğa ulaşabilirler. Çim ve sebzelerin zararlısı olarak kabul edilirler. Yetişkin köstebek cırcır böcekleri ilkbaharın sonlarından sonbaharın başlarına kadar aktiftir ve en çok geceleri ortaya çıkarlar.

  DANABURNU BÖCEĞİNİN ZARAR VERDİĞİ BİTKİLER

  Danaburnu böceği çim, sebze ve süs bitkileri dahil olmak üzere çeşitli bitkilere zarar verebilir. İstiflenmiş toprak yığınlarına, tünellere ve deliklere neden olabilecek şekilde toprağı kazarak çimlere, bahçelere ve çim sahalarına zarar verdikleri bilinmektedir. Ayrıca bitkilerin köklerine zarar vererek su ve besin maddelerini emmelerini zorlaştırabilirler. Fidelere ve genç bitkilere zarar verdikleri veya öldürdükleri, ayrıca olgun bitkilerin köklerini yedikleri bilinmektedir. Zarar görmeye özellikle duyarlı sebzeler arasında havuç, domates ve salatalık bulunur. Soğan ve çok yıllık bitkiler gibi süs bitkileri de zarar görebilir.

  DANABURNU BÖCEĞİ MÜCADELE YÖNTEMLERİ

  Kültürel, kimyasal ve biyolojik yöntemler dahil olmak üzere Avrupa köstebek kriket popülasyonlarını kontrol etmek için çeşitli yöntemler vardır:

  1. Kültürel kontrol: Uygun gübreleme, sulama ve biçme ile sağlıklı bir çim veya bahçeyi korumak, bölgeyi köstebek cırcır böcekleri için daha az çekici hale getirebilir. Ayrıca, köstebek cırcır böcekleri için barınak sağlayabilen yapraklar ve ince dallar gibi kalıntıların kaldırılması, popülasyonların azaltılmasına yardımcı olabilir.
  2. Kimyasal kontrol: İnsektisitler Danaburbu popülasyonlarını kontrol etmek için kullanılabilir, ancak Danaburnu insektisitlerinin etiket talimatlarına uygun olarak kullanılması önemlidir. Karbaril, klorpirifos ve imidakloprid gibi böcek öldürücüler Danaburnu cırcır böceklerine karşı etkili olabilir. Bunları, Danaburnu cırcır böcekleri gençken ve aktif olarak beslenirken, genellikle ilkbahar veya yaz başlangıcında uygulamak en iyisidir.
  3. Biyolojik kontrol: Steinernema scapterisci ve Heterorhabditis bacteriophora gibi belirli Danaburnu nematodları, Danaburnu popülasyonlarını kontrol etmek için kullanılabilir. Bu nematodlar asalaktır ve Danaburnu cırcır böceklerine bulaşarak onları öldürür. En çok köstebek cırcır böceklerinin aktif olduğu dönemde, ilkbaharda veya yazın başlarında toprağa uygulandıklarında etkilidirler.
  4. Kültürel + Kimyasal kontrol: En iyi sonuçları elde etmek için genellikle kültürel ve kimyasal kontrol yöntemlerinin bir arada kullanılması önerilir.

  Danaburnu böceklerinin uzun mesafeler kat edebildiğini akılda tutmak da önemlidir, bu nedenle çevredeki ekim sahalarında da kontrol önlemleri alınmalıdır.

  DANABURNU BÖCEĞİ İLAÇLARI NELERDİR?

  Danaburnu popülasyonlarını kontrol etmek için kullanılabilecek birkaç böcek ilacı (İnsektisit) vardır. Bunlar şunları içerir:

  1. Karbaril (Carbaryl): Bu, Danaburnu cırcır böcekleri için zehirli olan bir böcek ilacıdır. Köstebek cırcır böceğinin sinir sistemini bozarak felç ve ölüme neden olur. Granül veya sprey olarak uygulanabilir.
  2. Chlorpyrifos: Bu, Danaburnu zararlısının sinir sistemini bozarak felç ve ölüme neden olarak çalışan bir böcek ilacıdır. Granül veya sprey olarak uygulanabilir.
  3. Imidacloprid: Bu, köstebek böceğinin sinir sistemini bozarak felç ve ölüme neden olan bir böcek ilacıdır. Granül veya sprey olarak uygulanabilir.
  4. Bifenthrin: Bu, köstebek böceğinin sinir sistemini bozarak felç ve ölüme neden olarak çalışan bir böcek ilacıdır. Granül veya sprey olarak uygulanabilir.

  Herhangi bir insektisit kullanırken tüm etiket talimatlarına uymak ve pestisitlerin Danaburnu böceği için etiketlendiğinden ve bölgedeki belirli bitkiler için güvenli olduğundan emin olmak önemlidir. Bölgenizdeki en iyi yaklaşım Tarım ve Orman Bakanlığı’nın İl müdürlüklerine veya profesyonel haşere kontrol servisinize danışmanız da tavsiye edilir.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×