Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  MERSİN’DE, SÜPER MEYVE “ARONYA” HASADI BAŞLADI

  Haberler Tarım: Mersin’in Silifke ilçesinde 1 dönümlük alanda üretimine başlanan “aronya” meyvesinde ilk hasat yapıldı.

  Toplanan 50 kilo “aronya” Arap ülkelerine ihraç edildi.

  İLK HASATTA 50 KİLO MEYVE TOPLANDI

  2021 yılında fideleri Çanakkale’den getirilerek Silifke’de üretime başlanan “aronya” bitkisinden, iki yıl aradan sonra meyve alınmaya başlandı.

  550 fidanla, 1 dönümlük alana dikilen Kuzey Amerika bitkisi aronyadan ilk hasatta 50 kilo meyve alındı.

  Bir fidandan 10 kilo meyve alınırken, toplanan meyveler Arap Ülkelerine ihraç edildi.

  MERSİN GENELİNDE 178 DEKAR ALANDA ARONYA ÜRETİLİYOR

  Boyu 2 ila 2,5 metre uzunluğunda olan aronya 2017 yılında Türkiye’de üretimine başlandı. Mersin genelinde 178 dekarda, Silifke genelinde ise 14 dekarda aronya üretimi yapılıyor.

  Bağını söküp yerine aronya diktiğini belirten üretici İhsan Öz: “Bizim bağımız vardı. Bağımızı söktük, aronya fidanlarını diktik. İyi bir şey olduğunu söylediler. Biz de diktik. Köylüye örnek olalım diye diktik. İnşallah verim alırız ve herkese örnek oluruz” dedi.

  Meryem Öz ise: “Bağı söktük aronya fidanını diktik. Ben de sevgi ile meyvelerle konuşarak okşayıp büyütüyorum” diye konuştu.

  ARONYA, TÜRKİYE’DE 2017 YILINDAN İTİBAREN ÜRETİLİYOR

  Ziraat Mühendisi Mehmet Ünver aronya bitkisi, diğer adı ile süper meyve Türkiye’de 2017 yılından itibaren küçük alanlara üretilmeye başlansa da 200 dönümün üzerinde Kırklareli’nde ve 18 ülkede üretimi yapılmakta olduğunu söyleyerek: “Mersin’de ise 2021 yılından itibaren kayıtlara geçmiş ve iki üretici 14 dekarda üretime başlamış. Şimdi 14 üretici 178 dekarda üretim yapmaktadır. Silifke’de 1200 rakımda 1 dönümlük aronya bahçesindeyiz. Verime geçtiğinde 3 ton ürün beklemekteyiz. Süper meyve diye bilinen aronya, antioksidan değeri yüksek ve birçok hastalığa karşı koruyucu etken olduğu için özellikle Rusya’da tıbbı bitki olarak değerlendirilmeye ve reçeteye yazılmaya başlanmış. Günümüzde perakende 250, toptan 200, marketlerde ise 400 liradan alıcı buluyor. Tarım Bakanlığımız 2021 yılında fizibilite raporu hazırladı. 1’e 24 oranında kazandırdığını resmi verilere göre tespit etmiş ayrıca yatırımcısına da teşvik veriliyor. Aronya bitkisi süper meyve kalp damar sağlığına, soğuk algınlığına iyi geldiğini kayıtlara bakarak gördük” şeklinde konuştu.

  ARONYA, KİLOGRAMI 400 TL’YE SATILIYOR

  Kuzey Amerika’dan getirilerek Türkiye’de 2017 yılından itibaren üretimine başlanan Rusya’da, reçete ile yazılan süper meyve olarak bilinen “aronya” bahçede 200 manavlarda ise 400 liradan alıcı buluyor.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×