Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  SOĞAN TARLADA 4 TL’YE DÜŞTÜ

  Son Dakika Tarım Haberleri: Bir ay öncesine kadar 30 liradan aşağı satılmayan ve gündemin en önemli konu başlığı olan soğanda, bazı bölgelerde hasat bitmek üzere.

  Hatay Amik Ovası’nda hasadın sonuna gelindi ancak fiyatlar 4-5 lira seviyesine düştü. Soğan tarlada alıcı bekliyor.

  HATAY’DA TARLADAN SON SOĞANLAR SÖKÜLÜYOR

  Türkiye’nin en önemli tarım merkezlerinden Hatay’ın Amik Ovası’nda turfanda soğan hasadının sonuna gelindi. Sıcak havaya aldırmayan işçiler tarafından sökümü yapılan soğanın fiyatı, tarlada 4 ile 6 lira arasında.

  Birkaç ay önce yüksek fiyatıyla gündemden düşmeyen kuru soğanda hasatların başlamasıyla fiyat hızla geriledi.

  Türkiye’nin en önemli arazilerinin bulunduğu verimli Amik Ovası’nda da soğan hasadında sona gelindi.

  Mevsimlik tarım işçileri, sabahın erken saatlerinde tarlaya girip, soğan sökümünü gerçekleştiriyor.

  Tarımsal Haberler: Tarlalardan sökülen ürünler 4-5 TL’ye satılarak kamyonlara yüklenip hallere ve ülkenin dört bir yanına gönderiliyor.

  Ekim fazlalığı ve yüksek verimin ardından bu hasatla piyasada soğanın fiyatının dengelendiği bildirildi

  “DEVLETİMİZİN ALDIĞI KARAR TÜKETİCİYİ KORUMAK”

  Adana, Hatay, Gaziantep ve diğer yerlerde soğan hasadı başladıktan sonra fiyatın hızla düştüğünü ifade eden, aynı zamanda soğan üreticisi de olan Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necmettin Zaroğlu: “Önce yetiştirenler güzel para kazandı. İhracatın yasaklanması, burada tabii ki amaç tüketiciyi korumak, biz devletimizin almış olduğu bu kararı destekliyoruz. Devletimizin yanındayız. Burada önemli olan insanların bir plan program dahilinde ekim yapması” dedi.

  “SOĞAN İHRACATI AÇILMALI”

  Tarım Haberleri: Soğan ihracatıyla üreticiye destek olunmasını isteyen Zaroğlu: “Soğanın fiyatını tarlada şu an 4 ile 6 liraya kadar düştü son zamanlarda. Daha önceleri 15 ile 17 liraya kadar satıldı ama daha sonra işte bölgelerde ürünün yetişmesi, ürünün, verimin yüksek olması piyasayı etkiledi. Burada tek çare ihracatın açılıp ürünlerin dışarı gitmesidir. Burada yetişen beyaz soğan, lokantalarda kullanılan tatlı soğandır. Türkiye’de en erken yetişen bölgedeki ürünümüz bu” dedi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×