Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  UZAYA SCHRENKİELLA PARVULA BİTKİSİNİ DE GÖTÜRDÜ

  Tarımdan Haber: Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın da yer aldığı uzay yolculuğu başladı. Tarihe geçen Gezeravcı’nın uzaydaki ilk sözü “istikbal göklerdedir” oldu. Gezeravcı uzayda 13 deney gerçekleştirecek. Gezeravcı’nın, Ax-3 ekibi ile birlikte çıktığı uzay yolculuğunda yanında Tuz Gölü’nde endemik olarak yetişen Schrenkiella Parvula bitkisini de götürdüğü açıklandı.

  TUZ GÖLÜ’NDEN UZAYA

  Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın uzayda gerçekleştirileceği “Extremophyte” adlı deneyde kullanılmak üzere yanında Tuz Gölü’nde endemik olarak yetişen Schrenkiella Parvula bitkisini götürdüğü ortaya çıktı.

  SCHRENKİELLA PARVULA BİTKİSİNİN UZAY ORTAMINDA TUZ VE STRES ETKİLERİNE VERDİĞİ TEPKİLER ARAŞTIRILACAK

  “Extremophyte” adlı deneyde, Tuz Gölü’nde endemik olarak yetişen Schrenkiella Parvula bitkisinin uzay ortamında tuz ve diğer stres etkenlerine verdiği tepkiler araştırılacak.

  Yaşar Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre, üniversitenin Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. İsmail Türkan, Ege Üniversitesi Biyoloji Bölümü öğretim üyeleri Doç. Dr. Rengin Özgür Uzilday ve Doç. Dr. Barış Uzilday’dan oluşan ekibin tasarladığı deneyle yüksek tuzlu ortamlara dirençli bitkinin çok zayıf yerçekiminde yüksek tuzluluğa karşı gösterdiği toleransı sürdürüp sürdüremeyeceği incelenecek.

  Açıklamada görüşlerine yer verilen Prof. Dr. İsmail Türkan, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) gerçekleştirildikten sonra Türkiye’de devam edecek olan deney kapsamında bitkinin yüksek tuzluluğa karşı gösterdiği tolerans ve mikro yerçekimi arasındaki etkileşimin ortaya konmasının hedeflendiğini aktardı.

  Uzay ortamında bu tür bir etkileşimin ilk kez araştırılacağını bildiren Türkan, şu bilgileri verdi:

  “Bitkinin bu özelliğinin, diğer gezegenlerde kurulması planlanan üslerde, tuz ve metal içeriği yüksek regolitlerin (Ay ve Mars toprağı) iyileştirilmesi ve astronotların çeşitli atıklarının arıtılmasında kullanılabilme potansiyelinde olduğunu düşünüyoruz. Bitki sodyum klorür dışında, lityum ve bor gibi elementlere de toleranslı olduğundan uzayda ağır metal ve diğer çevresel streslere karşı toleransın araştırılması konularında ileride yapılacak deneylerde de kullanılabilir. Bu ilk bilim misyonu kapsamında ülkemize ait, dünyada model olarak kabul görmüş endemik bir bitki türü ile uzay ortamında ilk kez deney yapılacak olması çok önemli.” dedi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×