Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  YAĞIŞLAR BUĞDAY VERİMİNE YÜZDE 100 KATKI SAĞLAYACAK

  Yurdu etkisi altına alan yağışlar çiftçiye adeta nefes aldırdı. Kışın yeterli yağışı alamayan Trakya Bölgesi’nde etkili olan yağmurla buğdayda rekolte beklentisi yüzde 100 arttı.

  Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da ekim döneminde yaşanan aşırı kuraklık sebebiyle buğdaylar gelişme döneminde kuruma riskiyle karşı karşıya kalmıştı. Son 1 haftadır etkili olan yağmurlar buğdayları canlandırdı. Son yağışlar üreticilerin umudu oldu.

  YAĞMURLAR BUĞDAYA YARADI

  Son yağışlarla buğdayın keyiflendiğini söyleyen Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan: “Son bir haftadan beri azar azar da olsa yağmurlar düşmeye başladı. Bugün de yağmur yağıyor Kırklareli’nde. Doğal olarak yağmurlar yağınca buğdaylarımızın keyfi yerine geldi. Yağmurlar yağacak diye arkadaşlarımızda atılması gereken gübresini, ot ilacını yağmurdan önce herkes attı. O yüzden şu anda ekili olan buğdaya yağmurlar gerçekten güzel geldi. Meteorolojiye baktığımız zaman önümüzdeki hafta Trakya’da yoğun bir yağmur yağışı gözüküyor. İnşallah o yağmurlar da düşerse buğday ve arkasından gelen ayçiçek güzel olacak diye düşünüyorum” dedi.

  Son yağışların verime büyük katkısı olacağını ifade eden Şaylan, yağışların güzel ve etkili olduğunu ve verime yüzde 100 katkıda bulunacağını söyledi.

  YAĞMUR AYÇİÇEĞİ ÜRETİCİSİNİ DE UMUTLANDIRDI

  Ekimine başlanan ayçiçek için de son yağışların güzel olduğunu anlatan Şaylan, “Erken olmasına rağmen bazı bölgelerde ekimler yapıldı ve yapılmaya devam ediliyor. Bölgemizin büyük bir kısmının hala ekimi yapılmadı. Ayçiçek ekimini direkt etkileyecek bu yağmurlar çünkü suyun da toprak altında birikmesi lazım. Bu kış çok kurak bir yıl geçirdik. Kuraklık hala devam ediyor. Şu anki yağmurlar ayçiçek ekimi için de güzel” şeklinde konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×