Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  10 BİN DÖNÜM TARIM ARAZİSİ ZARAR GÖRDÜ

  Son Dakika Tarım Haberleri: Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde etkili olan sağanak ve dolu yağışı kırsal mahallelerde sel baskınlarına neden oldu.

  Şu ana kadar yapılan incelemelerde 10 bin dönüm arazinin zarar gördüğü belirlendi.

  MANİSA’DA TARIM ARAZİLERİNİ SEL SULARI BASTI

  Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde etkili olan sağanak yağış ilçeye bağlı Koldere Mahallesi’nde su taşkınlarına yol açtı.

  Mahalle merkezine yakın bölgede bulunan dere yataklarının tıkanması ve işlevini yitirmiş eski dere yataklarının insan kullanımına açılması nedeniyle su baskınlarının yaşandığı mahallelerde Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi, Saruhanlı Ziraat Odası ve Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bağlı ekipler ile diğer birimler tarafından yaraların sarılmasına başlandı.

  BAĞ DİREKLERİ DEVRİLDİ, ÜZÜM SALKIMLARI YERE DÖKÜLDÜ

  Tarımdan Haberler: Bağ direklerinin devrildiği mahallede dolu yağışı nedeniyle çiçekte olan bağlardaki üzüm salkımları kırılarak yere döküldü.

  Ekili alanların sular altında kaldığı arazilerde sular tahliye edilmeye çalışılıyor. Yaklaşık 10 bin dönümlük alanda sel ve dolu nedeniyle hasar olduğu tahmin edilirken Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerinin hasar tespit çalışmaları devam ediyor.

  Sel felaketinde tarım arazilerinin zarar gördüğünü söyleyen çiftçi İsmail Kocacenk: “5 bin dönüm dolu afeti var, 5 bin dönümde de kanallarımızda taşan suların basması sonucu mısırlarımız, bağlarımız, pamuklarımız zarar gördü. Mahallenin içindeki derelerin kapatılmasından dolayı büyük sel felaketleri başladı. Tarlalarımıza geldik, baktık yapacak bir şey yok. Öylece kaldık. Yağmur, sel bu felaketi yaşadık. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile kaymakamımız, MASKİ Daire Başkanlarımız gelerek hasar tespitlerini yaptılar. Devletimizden yardımlarını bekliyoruz” dedi.

  “60 YAŞINDAYIM BÖYLE YAĞMUR GÖRMEDİM”

  Hayatı boyunca böylesi şiddetli bir yağmur görmediklerini söyleyen Koldere Mahalle Muhtarı İbrahim Durbay: “Saat 4 sıralarında başlayan yağmur Koldere Mahallemizdeki derelerin taşması sonucu büyük zararlar oldu. Köyün içinde 25 kadar evimiz sular altında kaldı. Zararımız büyük ancak MASKİ Daire Başkanlarımız, Saruhanlı Kaymakamımız geldiler zarar tespitlerini yaptılar. Zararların telafi edilerek yaraların sarılacağını söylediler. Çiftçimiz de büyük zararda. Devletten yardımlarını bekliyoruz. Millet zor durumda şu an. Ben 60 yaşındayım böyle bir yağmur görmedim. Çok şiddetli bir yağmur. Birden geldi” diye konuştu.

  ÇİFTÇİ BORÇLARINA ERTELEME TALEBİ

  Tarım Haberleri: Çiftçilerin borçlarının ertelenmesi gerektiğini talep eden Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur: “İlçemiz Saruhanlı 28 Mayıs akşamı Koldere Mahallemizde şiddetli yağış etkisiyle oluşan doluyla beraber ovamızda büyük miktarlarda zarar oluşmuştur. Biz Ziraat Odası Başkanlığı, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak gerekli tespitleri yaptık. Toplan alan miktarı ve zararın ne kadar olduğunu ortaklaşa bir karar alarak deklare edeceğiz. Devletimizden acilen burada müdahale etmesini istiyoruz. En azından borçlarımızın ertelenmesi çok önemli. Ekilen arazilerde Kolderemiz her türlü ekime müsait. Şu anda sıkıntılı bir durum. İnşallah devletimiz sesimizi duyar. Şu an 5 bin dönüm arazide sel baskını 5 bin dönüm arazide de dolu vurdu. Tam çiçek dönemindeki bağlarda büyük sıkıntı yaşatacak. Bir an önce devletimizin bu olaya el atmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×