Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  BUĞDAY HASADINDA HEDEF BİR MİLYON 200 BİN TON REKOLTE

  Tarımsal Haberler: Diyarbakır’da buğday hasadı başladı. Bu yıl 2 milyon 800 bin dekar alana ekim yapıldı.

  Rekolte tahmini ise bir milyon 200 bin ton.

  DİYARBAKIR VALİSİ BUĞDAY HASADINI GERÇEKLEŞTİRDİ

  Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ali İhsan Su, katıldığı buğday hasat programında, 2 milyon 800 bin dekar civarında bir ekimle 1 milyon 200 bin ton verimin elde edileceğini açıkladı.

  Hasadın gerçekleştiği tarlada, konuşmasından önce kolları sıvayan Vali Su, biçerdövere binerek buğday üreticileriyle birlikte hasat yaptı.

  KENT, 7 MİLYON DEKAR TARIM ARAZİSİNE SAHİP

  Buğday hasadının bol ve bereketli olması dileğiyle konuşmasına başlayan Su, Diyarbakır’ın her sektörde önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, kentin yaklaşık 7 milyon dekar tarım alanına sahip olunduğunu ifade etti.

  Tarımsal üretimde Diyarbakır’ın Türkiye’de 7. sırada olduğunu açıklayan Su, şunları kaydetti: “Tarım, hayvancılık, turizm, ekonomi, her alanda nereye bakarsak ciddi bir potansiyelimiz var. Tarım sektöründe biz Türkiye’de önemli bir konuma sahibiz. İlimizde yaklaşık 7 milyon dekar tarım alanına sahibiz. Bitkisel üretim değerimiz yaklaşık 6 buçuk milyar liradır. Bu rakamla Türkiye’de bitkisel üretim değeri açısından 14. sıradayız. Bizim tarımsal üretim değerimiz toplamda baktığımız zaman 15.3 milyar ile Türkiye’de 7. sıradayız. Tarımsal anlamda hakikaten Diyarbakır ili olarak önemli bir yere sahibiz.”

  “HUBUBAT ALANIMIZ YAKLAŞIK 3 BUÇUK MİLYON DEKAR ALANA SAHİP”

  Kentteki kuru tarım yapılan arazilerde yüzde 50’nin üzerinde hasadın tamamlandığını dile getiren Su: “Tarımsal alanlarımızdan hububat alanımız yaklaşık 3,5 milyon dekar alana sahip. Bunun yaklaşık 2 milyon 800 bin dekarında buğday, 700 bin dekarında da arpa ekimi gerçekleştiriyoruz. İl olarak kırmızı mercimek üretiminde Türkiye’de 2. sırada, buğday üretiminde 5. sırada, arpa üretiminde 11. sırada, nohut üretimindeyse 16. sıradayız. Bu anlamda üreticimize her türlü desteği veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Buğday fiyatlarımız malumunuz açıklandı. Bu fiyatlardan çiftçimiz çok memnun. İnşallah gittikçe de buğday ve arpa üretiminin daha da gelişmesinde önemli bir katkı sağlanmış olunacak. İlimiz açısından inşallah bu sene 2 milyon 800 bin dekar civarında bir ekimle tahmini rekoltemiz 1 milyon 200 bin ton civarında tahmin ediyoruz. Şu anda hasat dönemimiz başladı. Malumunuz 6 Haziran itibariyle ilimizin genelinde hububatlarla ilgili hasadımız başladı. Bu hasat şu anda da devam ediyor. Özellikle kuru tarım yapılan arazilerimizde hemen hemen yüzde 50’nin üzerinde hasatlar gerçekleşti” dedi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×