Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  ÇİFTÇİNİN TONLARCA LİMONU ELDE KALDI

  Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem, tarımsal faaliyetleri de etkiledi.

  Her ne kadar üretim devam etse de dağıtım zincirinin bozulması sebebiyle çiftçilerin mahsulleri ellerinde kaldı. Hatay’da çiftçi tonlarca limonunu satamadı.

  DEPREM, DAĞITIM ZİNCİRİNİ VURDU, ÇİFTÇİ 150 BİN TON LİMONU SATAMADI

  Depremden en çok etkilenen yerlerden biri olan Hatay Arsuz’da limon üreticiliği yapan çiftçi Sabahattin Satmaz, kendisine ait arazide 150 ton limon bulunduğunu fakat aracı bulamadıkları için hepsinin çürüyüp gideceğini kaydetti. Arsuz ilçesi genelinde birçok çiftçinin ortak sorununun bu olduğunu belirten Satmaz, kentteki toplam 150 bin ton limonun heba olmaması için yetkililerden yardım istedi.

  ELDEKİ LİMONU YALNIZCA İHRACATÇI SATABİLİR

  Limon üreticisi Sabahattin Satmaz: “Ancak ihracatçılar bunu kaldırır, şu anda Arsuz’da 200 bin tona yakın limon var. Bu limonu Türkiye’de tüketmek mümkün değil. İhracatçılara, büyüklerimize sesleniyoruz; bize sahip çıkarsanız limonların hepsini satarız. Sıkıntımız şu; ihracatçıların hepsi Antakya’dan. Antakya’daki bütün ambarlar çöktü. Belki de kendileri de vefat etmiştir, bilmiyorum. Onun için artık buraya gelen giden olmayınca bizim limonlarımız dalında kaldı. Bize sahip çıkın. İhracatçılara ve büyüklerimize sesleniyoruz; limonlarımızı satalım, ayakta duralım ve üretime devam edelim. Eğer bu sorun devam ederse, benim bahçemdeki 150 ton limon heder olacak. Bende 150 ton var ama Arsuz’da 150 bin ton kadar limon var ve hepsi dallarında duruyor.” dedi.

  BELEDİYELERE LİMONLARIMIZI ALIN ÇAĞRISI

  Öte yandan, kentteki çiftçiler, geçen ay Adana ve Mersin’den 150 bin ton limon alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni ve marketlerinde limon suyu satan Tarım Kredi Kooperatifleri’ni Arsuz’daki üreticilere destek olmaya davet etti.

   

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×