Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  DEPREM TARIMI DA VURDU, MEVSİMLİK İŞÇİ BULUNAMIYOR

  Tarımdan Haberler: Kahramanmaraş merkezli depremler tarımı da vurdu. Elazığ’da çiftçiler üretiyor ama tarlada çalışacak işçi yok.

  Daha önce mevsimlik işçiler sıraya girerdi ancak şu an işçi bulmak çok zor.

  Ekimler başladı tarlalar uçsuz bucaksız ama çalışan sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Bu durumun hasat zamanı da ürünlerin toplanmasını etkileyeceği tahmin ediliyor.

  ELAZIĞ’DA ÇİFTÇİLER TARLADA ÇALIŞACAK İŞÇİ BULUNAMIYOR

  Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerin ardından Elazığ’da çiftçiler mevsimlik işçi bulmakta zorlanıyor. Depremden dolayı işçilerin dağıldığını aktaran çiftçiler, zorluk çektiklerini söyledi.

  İŞÇİ SORUNU HASAT ZAMANI ÜRÜNLERİN TOPLANAMAMASINA NEDEN OLABİLİR

  Depremin ardından Elazığ ve Malatya’da başta olmak üzere Doğu ve Güney Doğu Anadolu’da mevsimlik işçilere ulaşım zorlaştı.

  Tarım Haberleri Son Dakika: Daha önce mevsimlik işçi bulmakta zorluk çekmeyen çiftçiler bu sene kimseye ulaşamaz hale geldi.

  Baskil ilçesine bağlı Bilaluşağı Köyü’nde tarım yapan çiftçiler de her sene olduğu gibi bu sene de mevsimlik işçi arayışına girdiklerini ancak yeterli sayıda işçi bulamadıklarını ifade etti.

  Hasat zamanında ürünlerinin zarar görmemesi için mevsimlik işçilere ihtiyaç duyduklarını belirten çiftçiler, depremin etkileri nedeniyle Elazığ ve Malatya’daki mevsimlik işçilere ulaşmadıklarını dile getirdi. Çiftçiler, mevsimlik işçi eksikliği sonucunda hasat zamanında ürünlerin toplanamamasına neden olacağını kaydetti.

  DAHA ÖNCE 30 İŞÇİ OLAN TARLADA 6-7 İŞÇİ ÇALIŞIYOR

  Tarımsal Haberler: Köyde 30 dönüm üzerinde biber ektiklerini aktaran çiftçilerden Muhlis Aydoğdu: “Şu anda 6-7 kişi günlük geliyor. Depremden ötürü işçi sıkıntısı yaşıyoruz. Gruplar ortalama 30 kişi oluyordu ama bu sene dağıldılar ve toplayamıyoruz. Yani eşim gidip çadırları tek tek geziyor ama işçi bulamıyor. 4-5 kişi geliyor, biz de onlara yardım ediyoruz. İşçi yok ama idare etmemiz de lazım. Çözümü yok, biz bunu bir şekilde idare edeceğiz. Doğu illerinden yatılı işçi getirmemiz gerekecek” dedi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×