Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  FİLİZLENEN GİRİŞİMLER 3. BÖLÜM: MOVE ON

  Tarımsal Pazarlama Ajansı Barzel’s sponsorluğunda gerçekleşen bu bölümümüzde, Yapay Zeka Tabanlı Tarım Teknolojileri üretici firması Move On’un kurucusu Ömer Faruk Koç, girişimcilik serüveninden ve gelecekteki gelişim planlarından bahsederek değerli yorumlarıyla sorularımızı cevapladı.

  filizlenen girişimler: girişimcilik serüveni

   

  1. Kendinizi ve şirketinizi tanıtır mısınız?

  Merhaba, ben Ömer Faruk KOÇ. Çiftçi ve bilgisayar yüksek mühendisi olarak MOVE ON ekibime liderlik ediyorum. MOVE ON olarak biz, 2018 yılında ilk patent ve MvP(Minimum Viable Product) ile çalışmalarına başlamış ve 2020 yılında şirketleşmiş bir tarım teknolojileri girişimiyiz. “Elleri klavyede ayakları toprakta” çiftçi ve mühendislerden oluşan 10 kişilik genç ve dinamik kadromuzla “ayağı toprağa dokunan” yeni nesil Tarım 5.0 teknolojileri geliştiriyoruz.

  2. İş fikrinizin ortaya çıkma ilhamı nedir?

  Tarım doğası gereği dinamik bir sektördür, çünkü çiftçi olarak doğa ile mücadele etmek zorundayız. Çiftçi dediğimiz zaman bitki besleme, toprak bilimi, iklim bilimi, kimya, makine mühendisliği, elektrik-elektronik ve yazılım gibi birçok sektörden harmanlanmış kümülatif bilgiye sahip olması gereken bir insan profili karşımıza çıkıyor. Çiftçilik bu halde zor iken bir de dünyamızın geldiği ve gitmekte olduğu noktalar olan sıcaklıkların artması, kuraklık ve iklim krizi gibi noktalarda biz çiftçiler özellikle yeni nesil teknolojilerin tarımda kullanımı ile bu sorunların önüne geçebileceğimizi unutuyoruz. Bu problemler ile birlikte kendi çiftliğimizde gördüğümüz problemleri ve Tarım 4.0 çözümlerinin ithal versiyonlarını kullanıp, eksikliklerini bilen bir ekip olarak tarımsal verimsizlikleri azaltmak ve tamamen yerli yapay zeka yazılım ve donanımları geliştirmek için “traktörlere göz ekleyebilir miyiz?” sorusuna cevap arayarak ilk çalışmalara başladık.

  3. İş modeliniz hangi problemler için nasıl çözümler sunuyor?

  MOVE ON olarak, iş fikrimizi ve iş modelimizi oluştururken özellikle tarımı ve çiftçiliği bilen bir ekip olarak sektörün problemlerini gözettik. Bir nesil öncesinde tarım toplumu olan ülkemizde üretilen birçok tarım ürünü teknolojiden ırak ve verimsiz bir şekilde yetiştiriliyor. MOVE ON olarak biz özellikle Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin, Paris İklim Anlaşması’nın ve Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı’nın çerçeve olarak sunduğu tarımsal verimsizlikler, ürün kayıpları, fazla kimyasal kullanımı, operatör gerekliliği, veri eksikliği ve takipsizlik problemlerini adresliyoruz. İlk aşamada hasat sırasında manuel işlemlerden dolayı kaynaklanan ürün kayıp maliyetleri ve nitelikli operatör ihtiyacını gözeterek çalışmalara başladık. Çünkü hasadın ne kadar önemli olduğunu bilen bir ekip olarak hasat sırasında oluşan kayıp maliyetleri ve verimsizlikleri minimize etmekle başlayarak, ekim sürecine doğru geri gitmek yöntemi ile tarım için teknolojiler geliştirmek üzere iş planımızı oluşturmuştuk. Bugün geldiğimiz noktada ise görerek ilaçlama çözümlerimiz sayesinde kimyasal kullanımını azaltıcı, tarım bulut platformu ile verisizlik ve takipsizlik problemlerini ortadan kaldıran çözümlerimiz ile tarımın ve tarım sektöründeki üreticiden tüketiciye birçok halkanın acı noktalarına katkı sağlayabilecek değer önerilerimizle problemleri bir bütün olarak ele alıyor ve bu doğrultuda tarımın dijital dönüşümü için teknoloji geliştirmeye devam ediyoruz. Bu doğrultuda, tarımdaki bu problemlerin oluşturduğu %20 verimsizliği minimize ederek toplamda 10 Milyon daha fazla insanın gıdaya erişilebilirliğini kolaylaştırmayı hedefliyoruz.

  4. Bize teknolojilerinizden bahseder misiniz? Bu teknolojilerin tarıma katkıları ve faydaları nelerdir?

  MOVE ON olarak biz tarımı, çiftçiliği ve mühendisliği birleştirerek tarımsal yapay zeka ve otonomi çözümleri geliştiriyoruz. Bilgisayarlı görü, sensör füzyonu, bulut bilişim ve uzak haberleşme olmak üzere mühendislik disiplinimizde mevcut ve geliştirmekte olduğumuz birçok yeni teknolojiyi tarım sektörüne kazandırmaya çalışıyoruz. Özellikle tarımsal yapay zeka yazılımlarımızla, tarımda dijitalizasyona doğrudan katkı sağlamaya çalışıyoruz.

  MOVE ON, kamera ve yapay zeka yazılımları ile traktörleri otonom hale getiren dünyadaki 5 firmadan Türkiye’deki tek firma. Bu doğrultuda hasat sırasında kamera ve yapay zeka yazılımlarımız ile tarlayı ve bitkileri görerek traktörü operatörsüz bir şekilde tarlada optimal rotada ilerleterek seviye-2 otonom hale getiren TAS – Kameralı Traktör Otomatik Dümenleme Kiti ürünümüz ile hasat sırasında oluşan verimsizlikleri minimize ederek kalifiye operatör ihtiyacını azaltabiliyoruz. Ekimden hasada kadar 9 ay boyunca tohum, ilaç, gübre, sulama, yakıt vb. gibi birçok yatırımın yapılarak yetiştirildiği ürünlerin müşterilerimizden aldığımız geri bildirimler neticesinde hasat sırasında oluşan %8’lik fire, yani kayıp ürün maliyeti oluşuyor. Bu kayıp maliyetin önüne TAS – Kameralı Traktör Otomatik Dümenleme Kiti ürünümüz ile geçiyoruz.

  Diğer taraftan uluslararası buluş fuarlarından gümüş madalya ile ödüllü amiral gemi ürünümüz TASAI – Otonom Traktör Kiti ile eski-yeni, sıfır-ikinci el ve marka-model fark etmeksizin bütün traktörleri kameralarla donatarak tarlayı ve bitkiyi 360 derece görerek yapay zeka yazılımları ile akıllandırma çalışmaları yapıyoruz. Bu doğrultuda özellikle Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı kapsamında yeşilden yeşil ayrıştırması yaparak bitki ve yabancı otu ayırt edebilen yapay zeka algoritmalarımızla görerek ilaçlama yapıyoruz. TAS kitimiz ile başladığımız otonomi yolculuğumuzda TASAI kitimiz ile seviye-4 tam otonomiyi tarımda gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Ek olarak TASAI ürünümüzün içinde bulut bağlantısı ile traktörün bütün metriklerini ve verilerini uzaktan görebilme ve servis bakım zamanı vb. gibi kritik zamanlamaları uyarı şeklinde traktör üreticileri ile paylaşabilen bulut servislerimiz de mevcut.

  MCP – MOVE ON AgTech Cloud Platform Tarım Bulut Platformumuz ile sahada traktörlerle entegre çalışan TAS ve TASAI kitlerimizi bulutta bağlantılı hale getirerek uzak müdahaleyi mümkün kılıyoruz. MCP Tarım Bulut Platformumuz, kendi ürünlerimiz TAS ve TASAI kitlerimizin yanında tarımda kullanılan birçok alet ve ekipmanla da entegre olarak tarımsal yapay zeka yazılımlarımızın kullanımına imkan sağlayabiliyor. MCP Tarım Bulut Platformumuz ile traktör firmalarına, tohum firmalarına, ilaç gübre firmalarına, çiftliklere ve çiftçilere web platform şeklinde ve hem IOS hem de Android mobil uygulama şeklinde hizmet verebiliyoruz.

  5. Mevcut teknolojilerinizi kimler kullanıyor? Sonuçlardan ve aldığınız geri dönüşlerden memnun musunuz? İş modelinizi B2B ya da B2C olarak değerlendirdiğimizde nasıl tanımlarsınız?

  MOVE ON olarak iş modelimiz B2B2C. Kısaca son kullanıcılara ürünlerimizi ve hizmetlerimizi firmalar üzerinden ulaştırıyoruz. Tarımda traktör, tarım ekipmanı, ilaç, gübre ve tohum üreticileri gibi firmalarla entegre çalışabiliyor, aynı zamanda çiftliklere ve çiftçilere doğrudan ürün satışı da yapabiliyoruz.

  Şu an TAS – Kameralı Traktör Otomatik Dümenleme Kitimizi Sakarya, Bursa ve Gaziantep bölgelerinde çim üretici şirketler kullanıyorlar. MCP – Tarım Bulut Platformumuzu ise çeşitli tarım firmaları mobil uygulama ve web platform olarak kullanmaya başladılar. Bugün geldiğimiz noktada müşterilerimizden oldukça güzel geri dönüşler alıyoruz. Hatta TAS kitini kullanan mevcut müşterilerimiz daha donanımlı yeni versiyon TASAI kitini erken benimseyen olarak bizlerden talep ediyor. Aynı zamanda MCP Tarım Bulut Platformumuzu kullanan firmalar bizden platforma yeni özellikler eklememiz için taleplerde bulunuyorlar.

  6. Ekibiniz kimlerden oluşuyor ve uzmanlıkları nedir?

  MOVE ON ekibi “elleri klavyede ayakları toprakta” tescilli sloganı ile çiftçi ve mühendislerden oluşuyor.

  MOVE ON’un kurucu lideri olarak ben çiftçi ve bilgisayar yüksek mühendisiyim. Şirketimizin hissedarı da olan, tarım ve traktör denildiği zaman Türkiye’den akla gelen ilk kişi, Tractor of the Year jürisi Ömer KULOĞLU ise Danışma Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor.

  AR-GE, İş Geliştirme, Muhasebe ve İnsan Kaynakları olmak üzere farklı departmanlarda tıpkı benim gibi tarımın içinde yetişmiş, üzerine de farklı disiplinlerden eğitimini tamamlamış birçok ekip arkadaşımla birlikte keyifle çalışmalar yürütüyoruz.

  Yatırımcılarımızın da uzun yıllara dayanan iş deneyimleriyle birlikte ekibimizin bilgi birikimi ve deneyimi artarak çoğalıyor.

  7. Başladığınız günü düşündüğünüzde o günkü hedeflerinizin ne kadarını başardığınızı düşünüyorsunuz? AR-GE, ticari ya da büyüme anlamında hedeflediğiniz aşamaya geldiğinizi düşünüyor musunuz?

  Biz, ilk çalışmalara 2018’de başladık. O yıllarda AR-GE’nin ve yazılımın ne anlama geldiğini anlatmak şöyle bir kenarda dursun, bunu tarımda uygulamak, tarım ve yapay zeka kelimelerini bir arada kullanmak bile insanlara oldukça delice deliyordu. Fakat 2020’de yaşadığımız pandemi ve sonrasında Rusya-Ukrayna savaşı, Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı gibi global ölçeklerin tarıma bakış açısını öncelikli hale getirmesi ile tarım ve yapay zeka, tarım ve dijital dönüşüm, tarım ve bulut bilişim gibi bizim MOVE ON olarak sürekli söylemlerimizde dile getirdiğimiz konuların insanların ve kurumların bilgilerinde bu konunun olgunlaşmasını sağladı. Bu sayede yapmaya çalıştığımız şeyi daha rahat aktarabilmeye başladık. Dolayısıyla, ilk başladığımız zamanlarda biraz zorlansak dahi, son yıllarda çalışmalarımızı anlatmakta ve uyarlamakta kolaylıklar yaşamaya başladık.

  Başladığımız günden bugüne bu minvalde bakacak olursak, AR-GE anlamında oldukça güzel başarılara imza attık. Örneğin, Tübitak’ın istatistiklerine göre AR-GE firmaları arasında kuruluş itibari ile üçüncü yılında ayakta olan firma oranı %5 kadar, böylelikle çok küçük bir başarı oranının içerisinde yer alıyoruz. Aynı zamanda BiGG başarı hikayelerinde de yer alıyoruz. Ticari bakış açısıyla, çok hızlı büyümüş ve hızlı gelir elde eden bir firma olmadığımızı ama bu durumun hızlıca değişebileceğini de aktarmak isterim. Çünkü bizler Filizlenen Girişimleriz, bizler Start-up’ız. Start-up’lar, kurulduktan sonra kurumsal firmaların tersine ataletinin bulunmaması sebebiyle hızlıca büyüyebilme potansiyeli bulunan firmalardır. Bu doğrultuda daha üçüncü yılımızı yeni doldurmuşken dünyanın en büyük elektronik fuarı olan CES 2023’e katılan 50 Türk Girişiminden biri olarak Türkiye’de geliştirdiğimiz kitlerimizi Amerika’da sergileyerek teknolojimizi ticari olarak dünya ile buluşturduğumuzu da eklemek istiyorum.
  MOVE ON ekibi bugün tam zamanlı çalışan 10 kişiden oluşuyor. Kuruluşumuzdan bugüne ekip anlamında güzel bir gelişim gösterdik ve ekibimizle birlikte büyümeye devam ediyoruz.

  Kısaca doğru zamanda, doğru yerde, doğru teknolojiyi geliştirdiğimizi ve doğru bir ekibe sahip olarak yenilikçi tarımsal yapay zeka çözümlerimizi daha geniş kitlelere ulaştırmak için var gücümüzle çalışarak daha büyük hedeflerimize ulaşmak için yatırımcılarımızın da desteği ile çalışmalarımıza hız verdik diyebilirim.

  8. Gelecek hedefleriniz nelerdir?

  MOVE ON olarak, bugün kamera ve yapay zeka yazılımlarımız ile otonom sürüş sağlayabilen seviye 2 kitimizi başarıyla geliştirdik. Ancak hedefimiz, seviye 4 tam otonomiye ulaşmak. Bu doğrultuda AR-GE çalışmalarımıza devam ederek, teknolojimizi daha da ileriye taşımak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

  Amacımız, TAS ve TASAI kitlerimizle birlikte MCP Tarım Bulut Platformumuzu tarımın birçok noktasına entegre ederek tarımda dijitalizasyon dönüşümüne ülkemizde ve globalde öncü olmak.

  Geliştirdiğimiz teknoloji ile tarlalarla iletişim kurmanın yanı sıra tarımsal sanayi ve çiftlik yönetim sistemi gibi tarımın birçok noktasını bağlantılı hale getirmeyi planlıyoruz. Bu sayede, tarımsal faaliyetlerin her aşamasında kullanılabilen çözümler sunarak verimliliği artırırken, tarımda izlenebilirliği ve şeffaflığı sağlamayı hedefliyoruz.

  Gelecekte, Türkiye’de geliştirdiğimiz ürünler ile ülkemizin tarımına katkı sağlarken aynı zamanda, global pazarda büyümeyi ve dünya genelinde başarılı bir firma olmayı hedefliyoruz. Yurtdışı pazarlara açılarak, Türkiye’de geliştirdiğimiz tarım teknolojilerini dünya ile buluşturmayı planlıyoruz.

  Bu hedeflere ulaşmak için, AR-GE çalışmalarımıza büyük önem veriyor, teknolojik yenilikleri takip ediyor ve müşteri geri bildirimlerini dikkate alıyoruz.
  MOVE ON olarak, şirket değerlerimizden “sürekli ilerlemeyi ve geliştirmeyi” tarım sektöründe uygulamayı amaçlayan bir misyonla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

  9. Yatırım arayışınız var mı? Detaylardan bize bahseder misiniz?

  İlk yatırım turumuzu yakın zamanda başarıyla kapattık ve yatırımcılarımızın desteği ile hali hazırda mevcut çalışmalarımızı hızlandırarak iç pazarda satışlarımızı artırmayı hedefliyoruz. Paralelinde ise global açılım çalışmalarımıza hız katarak büyümeyi ve ikinci yatırım turumuza globalde çıkarak çalışmalarımızı yurtdışında da ilerletmeyi planlamaktayız.

  10. Tarım sektörünü bir bütün olarak ele alırsak sizce 5 yıl içinde tarımda en çok hangi konular önem kazanacak ve hangi konular daha fazla konuşulacak?

  Tarım sektörü, bugün birçok ortak zorlukla karşı karşıya. Bu zorlukların üstesinden gelmek için ise teknolojik çözümlerin kullanılması elzem görünüyor. Yüksek maliyetler, artan nüfus, istihdam sorunları ve kalifiye operatör eksikliği gibi faktörler tarımı günden güne daha zor bir sektör haline getiriyor. Bu nedenle, düşük maliyetli ve verimli üretim yöntemlerin arayışı tüm dünyada artmaya başladı.

  Bugünün problemi mevcut konjonktürde ne kadar verimsizlik olarak görünse de bu sorunlar umarım kısa zamanda aşılarak teknolojinin tarımda daha fazla kullanımı ile gelecekte daha farklı noktaları konuşuyor olacağız. Örneğin mobilite gibi. Bugün kullanılan tarımsal teknolojiler oldukça eski ve hantallar, çok büyükler. Tarım gelecekte mobilite kavramı ile birlikte bulut bağlantılı, yapay zeka desteği ile kendi kendine karar alabilen, insan müdahalesine gerek duymadan kendi başına çalışabilen bir çok cihazların tarlalarda ve çiftliklerde çalışması sureti ile değişip dönüşecek. Buna örnek olarak evlerimizde çalışan robot süpürgeleri verebilirim. Basit ama yıllardır insanların tekrarlayarak yapması gereken bir görevi robot süpürgeler yapabiliyorlar ve insanlar olarak biz o görevi bugünden unuttuk bile. Evet, bu konunun tarımda uygulanması oldukça zor ve çelişkili görünebilir, fakat tarım da teknolojinin gücü ile mobiliteden nasibini alarak değişip dönüşecektir.

  11. Tarım ekosisteminde hayata geçirilen girişimlerin başarılı olması, ekibin tarım geçmişinin olması veya olmaması ile ne kadar ilişkili? Görüşleriniz nelerdir?

  Daha önce de söylediğim gibi, tarım sektörü oldukça dinamik ve karmaşık bir ekosistem ve başarılı olmak için topraktan gelen, çiftçiliği bilen tecrübeli bir ekip gerekir. Tarımı bilmek önemlidir, fakat sadece bu bilgi de yeterli değildir. İç ve dış pazar dinamiklerini iyi anlamak ve analiz etmek de çok önemlidir. Her bir çözüm, belirli bir ihtiyaca dayanır ve bu ihtiyacı doğru bir şekilde belirlemek önemlidir. Tecrübe, pazar analizi ve teknik yeterlilik bir araya gelmelidir.

  Tarım tecrübesi, işin temel taşlarından biridir. Ancak, tecrübeyi analitik ve stratejik düşünceyle birleştirmek önemlidir. Teknik yeterlilik, tarımda kullanılan teknolojileri anlama ve uygulama yeteneğini içerir. Pazar analizi ise müşteri ihtiyaçlarını, rekabet ortamını ve işin büyüme potansiyelini anlama sürecidir.

  Tarım sektöründeki girişimlerin başarılı olabilmesi için bahsettiğimiz bu tarım tecrübesi, pazar analizi ve teknik yeterlilik gibi unsurların birbirini tamamlayan bir şekilde kullanılması çok önemlidir. Bu şekilde doğru çözümleri geliştirebilir, müşteri ihtiyaçlarını karşılayabilir ve pazarda doğru bir noktaya odaklanabiliriz.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×