Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  FINDIK ÜRETİCİSİNİ REKOLTE VE FİYAT MEMNUN ETMEDİ

  Tarımdan Haberler: Giresun’da fındık hasatını bitirip kurutma telaşına düşen fındık üreticilerini hem rekolte, hem de serbest piyasada oluşan fiyatlar memnun etmezken, tüm olumsuzluklara rağmen son dönemde serbest piyasada yükselmeye başlayan fındık fiyatları geleceğe dair umutları arttırıyor.

  REKOLTE GEÇEN YILA GÖRE DAHA DÜŞÜK

  Giresun’da bahçelerindeki fındığı toplayan üreticiler, kırsal alanda havanın nemli olması ve çimenlik alanda fındığın zor kuruması sebebiyle sahile indi.

  Sahil boyu kaldırıma serdikleri fındıkları kurutmaya çalışan üreticiler geçen yıla göre rekoltenin az olduğu gibi serbest piyasada da fındık fiyatının düşük olduğunu ifade etti.

  İŞÇİLER 700 LİRA YEVMİYE ALIYOR

  Giresun’un Yağmurca köyünden sahile fındık kurutmaya inen üreticilerden Minire Aksu, bu sene fındık masraflarını karşılayamadıklarından endişe duyduklarını kaydederek: “Fındık iyi görünüyordu ancak hasat öncesi dolu yağışı ve ardından aşırı sıcaklar fındığın bir anda dökülmesine neden oldu. Dalda fındık kayboldu. Olan fındık için bahçeye girdiğimizde 700 liradan yevmiye alan bir işçi bir çuval fındık toplayamıyor. Bu da kendi masrafını çıkaramadığı anlamına geliyor. Bunun yanı sıra gübresiydi, bahçe altı temizlemesiydi, patoz parasıydı derken, şu an serbest piyasadaki fiyattan fındık satarsak masrafını kurtaramaz durumdadır” dedi.

  REKOLTE DE DÜŞÜK, SERBEST PİYASADA FİYAT DA DÜŞÜK

  Tekke köyünden Yeter Özcan ise: “Bizim yamaç olan arazilerimizde fındık toplamak oldukça zor. Çoğu arazilerimizde araç yolu olmadığı için bir de taşıma masrafı bulunuyor. Bizim arazilerimizdeki fındık hasadı her haliyle maliyet üstüne maliyetli olduğundan bugünkü fiyatlardan memnun olmamız mümkün değil. Şu anda bırakın fındıktan gelir elde etmek kendi maliyetini karşılamamasından endişe duyuyoruz” diye konuştu.

  SERBEST PİYASADA FINDIK FİYATI 85 TL’YE KADAR ÇIKTI

  Serbest piyasada fındık fiyatlarının yükselme eğiliminde olduğunu ifade eden fındık pazarı esnaflarından Mustafa Kankaya ise: “Tarım ve Orman Bakanlığı’nın tahmini rekolte açıklamasının yapmasının ardından fındık bahçelerinde yüzde 20 civarından bir dökülme yaşandı. Bu da rekoltede ciddi anlamda görülmektedir. Serbest piyasada 78 liradan başlayan fındık alımları 84-85 liraya kadar yükseldi. Yani TMO’nun açıkladığı fiyatı buldu ve geçiyor diyebiliriz. Serbest piyasada fındık fiyatı haliyle arz ve talebe göre oluşmakta. Buna göre, açıklanan rekolteden düşük olduğunu göz önüne alacak olursak serbest piyasada fındık fiyatlarının yükselme eğiliminde olduğunu söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×