Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  HAVADA GÜVERCİN KOVALAYAN ATMACA, 60 DÖNÜM ARAZİYİ YAKTI

  Tarım Haberleri Son Dakika: Eskişehir’in Tepebaşı ilçesinde havada güvercin kovalayan atmaca elektrik tellerine çarptı. Tellerden çıkan kıvılcım tarlaya sıçradı ve 60 dönüm ekili tarla küle döndü.

  HUBUBAT TARLASI KÜL OLDU

  Eskişehir’de, 60 dönümlük hububat arazisinin yanarak zarar görmesinin, avlanan bir atmacanın elektrik teline çarparak düşmesi sonucu meydana geldiği belirlenirken, Mahalle Muhtarı Fatih Ay: “Daha önce kuşun tellere takılıp düşmesiyle yangın çıkması başımıza gelmiş bir şey değildi. Biz de ilk defa karşılaştık” dedi.

  8 FARKLI TARLADA ARPA VE BUĞDAY EKİLİYDİ

  Tepebaşı İlçesi Çukurhisar Mahallesi’nde meydana gelen yangında 60 dönüm hububat ekili tarım arazisi zarar gördü.

  Güvercin kovalayan bir atmacanın elektrik tellerine çarptıktan sonra yanarak tarlaya düşmesi sonucu meydana geldiği tespit edilen yangın, arazi sahiplerini şaşkına döndürdü.

  Arazi sahipleri ile jandarma ve itfaiye ekiplerinin müdahaleleri sonucu daha fazla yayılmadan söndürülen yangında, 8 farklı tarlada 60 dönüme ekili olan arpa ve buğday zarar gördü.

  Olayın ardından Tepebaşı İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından inceleme başlatıldı.

  “YAKLAŞIK 60 DÖNÜM HUBUBAT EKİLİ ALANIMIZ ZARAR GÖRDÜ”

  Yangının çıkış noktasında inceleme yapan Tepebaşı İlçe Tarım Müdürü Zeki Sert, toplamda 60 dönüm hububat ekili alanın zarar gördüğünü belirterek: “Çukurhisar Mahallemizde meydana gelen yangın, bir atmacanın elektrik tellerine takılmasıyla yere düşüp, kıvılcım almasıyla, tarlalarımızı ateşe vermesiyle çıktı. Yaklaşık 60 dönüm hububat ekili alanımız zarar gördü. Tam da hasat döneminde meydana gelen bu zarar hepimizi üzdü. İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından tespit çalışmalarımız tamamlandı. Vatandaşlarımızın, en az zararla bu işin altından kalkabilmesi için elimizden geleni yapacağız. Sevinçliyiz tabii aynı zamanda, yangın çok fazla yayılmadan önlendiği için. Yangın başladıktan sonra zaten hasat sezonu olması sebebiyle vatandaşlarımız görmüşler, hemen müdahale etmişler. Jandarmamız olay yerine gelmiş. Biz de olay yerine intikal ettik. Vatandaşlarımızın zararlarının bundan sonra takipçisi olacağız” dedi.

  “BÖYLE BİR OLAYLA İLK DEFA KARŞILAŞTIK”

  Daha önce bu tarz bir yangınla karşılaşmadıklarını belirten Yeni Mahalle Muhtarı Fatih Ay: “Çiftçilerimizin 60 dönüm kadar arazisi hasar görmüş durumda. Yangının sebebi yırtıcı bir kuşun, tellere çarpması sonucu çıkmış olduğu tespit edildi. Tarım İlçe Müdürlüğü tarafından gelip tespitler yapıldı. Yangın günü çiftçilerimizin de tarım aletleriyle erken müdahale etmesiyle birlikte, yangının daha büyümesi önlenmiş oldu. Aynı zamanda itfaiye ekiplerimiz de yangına müdahale ettiler. Jandarma tarafından gerekli tutanaklar tutuldu. Yani hasarı bu kadarla atlattığımız için sevinçliyiz. Daha önce kuşun tellere takılıp düşmesiyle yangın çıkması başımıza gelmiş bir şey değildi. Biz de ilk defa karşılaştık” diye konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×