Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  HAZERAN ÇİÇEĞİ NEDİR, NASIL YETİŞTİRİLİR?

  Mor hazeran çiçeği, gibi her çiçeğin kendine has özellikleri vardır. Kimi güneşte daha iyi gelişimini sağlarken bir diğerinin ise en son istediği şey direkt güneştir.

  Biri her gün sulamaya ihtiyaç duyarken diğerine haftanın belirli zamanlarında su vermemiz yeterlidir.

  Tohumlu bitkiler, çiçek dediğimiz üreme organıyla tohum meydana getirirler. Eşeyli üremeyi sağlayan ve buna ait değişikliğe uğramış yapraklar taşıyan sürgün ya da kısımları çiçek adını alır.

  HAZERAN ÇİÇEĞİ NEDİR?

  Hazeran çiçeği nedir, bir diğer değişle delfinyum çiçeği denir. Delphinium cinsine ait bir bitki türüdür. Latince ismi Delphinium elatum, olan bu çiçek türü Türkiye’de bolca yetişmektedir. Doğru bakım uygulamaları ile uzun süre yaşamına devam edebilmektedir.

  Hazeran çiçeği yetiştiriciliği baktığımızda Türkiye’de 22 çeşidi bulunmaktadır. Çok yıllık, iki yıllık ya da tek yıllık olan türlere sahiptir. Bu özellikler de olan hazeran çiçeğinin anlamını inceleyelim.

  HAZERAN ÇİÇEĞİ ANLAMI

  Delfinyum çiçeği olarak’ ta bahsettiğimiz hazeran çiçeği, ruh güzelliği anlamına gelmektedir.

  Hazeran çiçeği, Delphinium elatum ; zarif, gösterişli ve uzun ömürlüdür. Yazlık bahçelerini güzelleştiren çiçek türüdür. Delphinium, 300 ve daha fazla türden oluşan bir cinstir. Bazıları tohumdan kolayca büyürken bazıları ise büyümez. Bu türleri inceleyecek olursak;

  HAZERAN ÇİÇEĞİ TÜRLERİ NELERDİR?

  Hazeran çiçeği türleri, çok yıllık, tek yıllık ve iki yıllık türlere sahiptir. Hazeran çiçeğinin renkleri; beyaz, sarı, mavi, kırmızı şeklinde olabilmektedir. Çok yıllık olan türler 180 santimetreyi görürken tek yıllıklar 120 santime kadar boy almaktadır.

  HAZERAN ÇİÇEĞİ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

  Hazeran çiçeği de genel olarak diğer çiçek türlerinden ayıran birkaç özellikleri vardır.

  Hazeran çiçeği özellikleri;

  • Delfinyum çiçeği, düğün çiçeği sınıfına girmektedir.
  • Mayıs ve haziran aylarında çiçek açmış olur.
  • Sıcak bölgeleri seven bir türdür.
  • Her çeşit toprağa uyum sağlamaktadır.
  • Bol sulama ve güneş gördüğünde daha çok çiçek açar.
  • Boy uzunluğu 120-180 santimetre arasında olur.
  • Tohumdan ekildiğinde ortalama 25 günde çimlenir.
  • Çok sayıda çiçek oluşturur.

  HAZERAN ÇİÇEĞİ NEREDE YETİŞİR?

  Hazeran çiçeği yetiştiriciliği, ılıman iklime sahip bölgelerde rahatlıkla yetişmektedir. Çok sıcak ve kuru havayı sevmez ve sağlıklı gelişim göstermez.

  TÜRKİYE’DE MOR HAZERAN ÇİÇEĞİ NASIL YETİŞTİRİLİR?

  Mor hazeran çiçeği, Türkiye’de serin ve nemli iklime sahip bölgelerde drenajı iyi topraklar da 30-90 cm aralıklarla toprağa yerleştirilmelidir.

  HAZERAN ÇİÇEĞİ NE ZAMAN AÇAR?

  Hazeran çiçeği, mayıs ya da haziran ayında göz alıcı çiçeklerini açmaya başlar. Sonbaharda tekrar çiçek açar.

  HAZERAN ÇİÇEĞİ NASIL EKİLİR?

  Hazeran çiçeği tohumu ne zaman ekilir, ilkbahar don tehlikesi geçtikten sonra ekilmelidir. Doğrudan toprağa ekilen hazeran çiçeği tohumu bir sonraki seneye kadar çiçek açmaz ama ekilmeden önce çimlendirilirse ilk yıl çiçek açabilmektedir.

  Hazeran çiçeği yetiştiriciliği eğer dikilecekse 30-90 santimetre aralıklarla topraklara yerleştirilmelidir. Saksıya dikim yapılacaksa saksının iki katı kadar bir delik açılmalı ve oraya yerleştirilmelidir. Bu sayede kök ile üst sınırı aynı çizgide olacaktır. Sonrasında toprak sıkıştırılmalıdır.

  HAZERAN ÇİÇEĞİ BAKIMI NASIL OLMALIDIR?

  Delphinium elatum, yani hazeran çiçeği bakımı gün içerisinde güneşten faydalanmalıdır. Ve drenajı iyi topraklarda yetiştirilmelidir. Eğer toprak verimsizse organik maddeler ya da kompost maddeler ile zenginleştirilmelidir.

  Yaz aylarında düzenli aralıklarla sulanmalıdır. Yabancı otlar var ise mutlaka mücadele edilmelidir. Çiçek sivri uçlarının rüzgarlar nedeniyle devrilmesini engellemek için ilkbahar ortasında veya bitkiler 30 cm yükseklikteyken uzun çeşitleri güvence altına alabilirsiniz. Verimli çiçek sivri uçları sağlamak adına genç bitkilerden en az 2-3 sürgün, köklü bitkilerden 5-7 sürgün bırakılmalıdır.

  HAZERAN ÇİÇEĞİ NASIL ÇOĞALTILIR?

  Delfinyum çiçeği, tohum ya da direkt olarak çelik ile çoğaltılabilir. Tohumla üretimi zordur. Çelikle üretim olan bir bitkide değişikliğe uğramış gövde, yapraklar veya kökler gibi organların bitkiden kesilip uygun çevre şartları altında başka bir yerde köklendirilmesine denir.

  Çelik ile çoğaltım çiçek yetiştiriciliği için daha uygundur. Çelikler erken ilkbaharda ya da sera şartlarında yan sürgünler ile sağlanır. Bunlar üretim yastıklarında 10 – 15 derece arasında bekletilerek, köklendirilir.

  HAZERAN ÇİÇEĞİ FAYDALARI NELERDİR?

  Hazeran çiçeği faydaları için genel anlamda bir fayda bulunmamaktadır.

  Türkiye çapında yetişen ve düğün çiçeği ailesinden olan hazeran çiçeği yetiştiriciliği; maviden mora, beyazdan pembeye kadar uzanan renkleri ile peyzaj alanlarını renklendiren hem de nazlı çiçek olarak anılan ve organik maddece zengin topraklarda bakımları aksatılmadan yapılması gereken bir çiçek türüdür.

  Yazan: Ziraat Mühendisi Beyza Söğüt

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×