Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  İSLAHİYE’DE EN ACI HASAT BAŞLADI

  Tarım Dünyası: Türkiye’nin önemli biber üretim alanlarından biri olan Gaziantep’in İslahiye ilçesinde kırmızı biber hasadı başladı.

  İlçede yaklaşık 25 bin dekar alanda üretim yapılıyor. Toplanan biberler toz ve pul biber üretiminin yanı sıra salça yapımında değerlendiriliyor

  25 BİN DEKAR ALANDA BİBER ÜRETİLİYOR

  İslahiye’de yaklaşık 20 ila 25 bin dekarlık alanda üretilen kırmızı biberlerin hasadına başlandı.

  Gastronomi kenti Gaziantep’te, biberin rekoltesinin yüksek olması çiftçilerin yüzünü güldürdü.

  Kurumaya bırakılan biberler, toz biber ve pul biber olarak kullanılırken, yaş hali ise salça yapımında da kullanılıyor. Gaziantep’teki biber üretiminin yüzde 90’ının yapıldığı İslahiye’de üretilen biberler diğer illere de gönderiyor. Yabancı ülkelere ihraç edilen biberler ekonomiye büyük katkı sağlıyor.

  “İSLAHİYE, GAZİANTEP’İN BİBERİNİN YÜZDE 90’INI KARŞILIYOR”

  Çiftçi Doğan Keskin: “Burada ürettiğimiz biberlerin gübresini, ilacını, çapasını her türlü yetiştirme işlemini yaptıktan sonra bugün topluyoruz. Bunları serip kurutuyoruz. Kuruttuktan sonra bu biberleri Kahramanmaraş’a gönderiyoruz. Kahramanmaraş’ta pul biber yapıyorlar ve piyasaya sunuyorlar. Diğer yandan bu biberi yaş olarak da alıyorlar. Yaş biberi alıp fabrikalarda kuyruğunu çekip acı biber salçası yapıyorlar. İslahiye, Gaziantep’in biberinin yüzde 90’ını karşılıyor çünkü başka eken yer yok. İşçi bulmakta da şimdiye kadar zorlanmadım” dedi.

  “TARLADA 100, MARKETTE 200 TL”

  Tarlada satılan biberin fiyatı ile market fiyatı arasında yüzde 100’lük bir fark olduğunu aktaran Keskin: “Tarlada kurutulmuş biberin kilosunu 100 TL’ye alıyorlar. Kuyruğunu çekiyorlar, fabrikada işliyorlar ondan sonra piyasaya 200 TL gibi bir fiyatla sürüyorlar. Bu sene pul biberde satışın çok olması lazım” diye konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×