Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  İZMİR DARI ETKİNLİĞİ

  Haberler Tarım: İzmir Ticaret Borsası tarafından, Çeşme ilçesinde Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile “İzmir Darı Etkinliği” düzenledi.

  Etkinlikte yapılan konuşmalarda, gıda güvenliği konusunda yaşanan sıkıntılar ve gıdaya ulaşmada yaşanan problemler anlatıldı, çözüm önerileri paylaşıldı.

  İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE GIDA KRİZİYLE KOLLEKTİF MÜCADELE ŞART

  İzmir Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Ercan Korkmaz, küresel iklim değişikliği ve gıda kriziyle kollektif mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

  Bu krizin neden olduğu sorunların en önemlilerinden birisinin de gıda güvencesi üzerinde oluşturduğu riskler olduğuna dikkat çeken Korkmaz: “Bu kriz sonuçları bakımından ne yazık ki az gelişmiş toplum kesimleri çok daha fazla etkiliyor” dedi.

  KORKMAZ: “TÜRKİYE’DE DARI ÜRETİMİ ÇOK KISITLI”

  Türkiye’de darı üretiminin çok kısıtlı olduğunu söyleyen İzmir Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Ercan Korkmaz: “Darı, gelecekte önemli bir üretim potansiyeline sahip ürün olarak karşımıza çıkıyor. Bu anlamda darının gıda olarak kullanılabileceği alanların anlatılmasının ve şeflerimiz tarafından farklı reçetelerin oluşturulmasının önemli olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

  800 MİLYONDAN FAZLA İNSAN AÇLIKLA MÜCADELE EDİYOR

  İzmir Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Ercan Korkmaz’ın ardından söz alan İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Şevket Meriç, dünya üzerinde 800 milyondan fazla insanın her yıl açlıkla mücadele ettiğini, gıda israfının çok fazla olduğunu ve bu konuda hem devletlere, hem de bireylere çok önemli görevler düştüğünün altını çizdi.

  DİLARA KOÇAK: “GIDANIN İNSANA VE ÇEVREYE ETKİSİ ÖNEMLİ”

  Etkinlikte söz alan Beslenme Uzmanı Dilara Koçak ise gıdanın son dönemde ne kadar önemli olduğunu, insana etkisi ne kadar iyi olursa çevreye etkisinin de o dere iyi olacağını söyledi. Koçak, darının hem bize hem de gezegene iyi gelen kısımda konumlandırılması gerektiğinin altını çizdi.

  BM 2023 YILINI ULUSLARARASI DARI YILI İLAN ETTİ

  Darının uygun fiyatı, besleyici bir gıda oluşu, olumsuz koşullara karşı dayanıklılığı ve sahip olduğu büyük potansiyelini ortaya çıkarmak amacıyla Birleşmiş Milletler; daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi bir çevre ve daha iyi bir yaşam için masaya oturdu.

  Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Mart 2021’deki 75. oturumunda beslenme ve sağlık konularında farkındalık yaratmak ve politikaların dikkatini bu konulara yönlendirmek için 2023’ü Uluslararası Darı Yılı ilan etti.

  Darı, minimum girdi ile kurak topraklarda yetişebilen ve iklim değişikliklerine karşı dayanıklı bir tahıl. Bu nedenle, ülkelerin kendi kendine yeterliliği artırması ve ithal tahıllara bağımlılığı azaltması için ideal bir çözüm olarak sunuluyor.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×