Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  KANLI BALSIRA ZARARLISI İLE MÜCADELE YÖNTEMLERİ

  Bilimsel ismi Ceroplastes rusci olan kanlı balsıranın ergin dişisi yarım küreye benzemektedir. Yukarıdan bakıldığında balsıra böceği bir ortada, 8 adet yanlarda toplam 9 adet kalın beyaz-pembe renkli mumsu yapıda levhacık görülmektedir. Levhaların ortasında beyaz leke görülmektedir. Ezildiğinde kırmızı yapışkan bir sıvı çıkmaktadır.

  Balsıra böceği adı da bu kırmızı sıvıdan gelmektedir. Yukarıdaki bilgiler az da olsa kanlı balsıra nedir sorusunda akıllarda bir fikir oluşturmaktadır.

  KANLI BALSIRA NEDİR?

  Ağaçların yaprak, sürgün ve meyvelerinde zarar yapmaktadır. Bitki özsuyunu emer ve ağaçların zayıflamasına neden olmaktadır. Bu sebeple de verim düşmektedir. Karaballık denilen fumajine sebep olmaktadır. Kışın larva dönemindedir. Bir dişinin yumurta sayısı yaklaşık 1500’dür. Larva kendini yaprağın üst kısmına sabitler ve yan damarlar boyunca öyle beslenmektedir. Yılda 2 döl vermektedirler.

  Kışa karşı toleransları az olan bu türün kış koşullarında yaşamını devam ettirmesi güçtür. Kışın ergin olan bu tür hava koşullarının kötü gitmesi nedeniyle büyük bir kısmı ölmektedirler.

  KANLI BALSIRA HANGİ BİTKİLERE ZARAR VERİR?

  Meyve ağaçlarından süs bitkilerine kadar birçok konukçusu bulunmaktadır. Bunlar arasında en önemli olan konukçuları; incir, turunçgil, kavak, zakkum, mersin, defne ve ılgındır. Yapraklarda görünen beyaz yapışık böcekler tam olarak kanlı balsıra böceğidir.

  KANLI BALSIRA BÖCEĞİNE KARŞI ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

  Kanlı balsıra nedir? Mücadelesi oldukça dikkat isteyen bir husustur. En önemli alınması gereken önlem doğal düşman faaliyetinden yararlanmaktır. Birçok doğal düşmanı olan kanlı balsıra böceği parazitoitleri ve predatörlerinden yararlanmak en doğru karar olacaktır.

  Bununla birlikte küçük bahçelerde bulunan incirlerde, fidanlarda ya da küçük ağaçlarda kış döneminde bulaşık olan emzikler (yeni sürgünler) aşağıdan yukarıya doğru çuval yardımı ile sürterek temizlenmelidir. Kanlı balsıra için bazı parazitoitler ve predatörler aşağıdaki gibidir;

  Parazitoit: Ömrünü yalnızca 1 konukçu üzerinde geçiren ve konukçusunun ölümüne sebep olan organizmalara parazitoit denilmektedir.

  Parazitoitler zararlının yumurta, larva, pupa ya da erginleri üzerinde veya içerisinde beslenerek yaşamına devam etmektedir. Yaşamına devam eden bu parazitoitler zamanla zararlı böceklerin ölümüne sebep olmaktadırlar. Kanlı balsıra böceğine zarar veren parazitotler aşağıda verilmiştir.

  • Coccophagus lycimnia
  • Paraceraptrocerus italicus
  • Metaphicus dispar
  • Microterya lunatus
  • Tetrastichus ceroplastae
  • Dinarmus acutus
  • Pachyneuron sp. nr. concolor
  • Scutellista cyanea

  Predatör: Ömrünü tek bit konukçu ile sınırlandırmayan, birden çok ava gereksinim duymaktadırlar. Avlarını arayan, onlara saldırarak öldürüp, onu besin olarak kullanan organizmalara predatör denilmektedir.

  Predatörler monofag, oligofag ya da poifag olabilmektedirler. Biyolojik mücadelede çok fazla tercih edilmektedir. Kanlı balsıra böceğine zarar veren predatör türler aşağıda verilmiştir.

  • Chilocorus bipustulatus
  • Scymnus rubromaculatus
  • Scymnus subvillosus
  • Scymnus apetzi
  • Synharmonia conglobata
  • Eublemma scitula

  KANLI BALSIRA İLE NASIL MÜCADELE EDİLİR?

  Kanlı balsıra mücadelesi çeşitli yöntemleri içermektedir. Birçok yöntem içeren mücadele de üremesini engellemek, faydalı böcek artırımı, popülasyon azaltımı için oldukça önemlidir.

  Yapılan uygulamalar için bilir kişi tarafından yapılmasına oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu mücadele yöntemleri kültürel ve kimyasal olarak iki şekilde incelenmektedir.

  KÜLTÜREL MÜCADELE

  Özellikle potaslı gübre kullanımı kanlı balsıra mücadelesi için dikkat edilmeli çünkü bu gübre kanlı balsıranın üremesini önemli derecede engellemektedir. Münavebe yapımı faydalı böcek artırımı yönünde oldukça etkilidir. Bunlar arasında Fiğ, bakla ve bezelye gibi baklagiller yer almaktadır.

  Küçük bahçelerde ağaçların gövdelerini çuval ile fırçalamak oldukça etkilidir. Ağaçlar sık sık dikilmemeli ve güneş alımına oldukça dikkat edilmelidir. Ağaçların kuvvetli tutulması da etkili bir yöntemdir.

  KİMYASAL MÜCADELE

  Bahar aylarında mart-mayıs ağaçlarda yeni sürgünler kontrol edilmelidir. Üzerinde 1 adet kanlı balsıra varsa bile hemen ilaçlama yapılmalıdır. İlaçlama periyodik olarak devam etmelidir.

  KANLI BALSIRA İLAÇLARI

  Yapılan ilaçlamaya dikkat edilmelidir. Bakanlıkça onaylı olmayan ürünlerin kullanılmaması gerekmektedir. Kanlı balsıra ilaçları ilaçlama sırasında yüksek basınçlı makine ve aletler kullanılmalıdır. İlaçlama sırasında ağaçların her bölgesine geldiğine dikkat edilmelidir.

  İlaçlama öncesi mutlaka bir kontrol yapılmalıdır. Yapılan ilaçlamadan sonraki ilk kontrol ise sonbaharda olmalıdır. Bulaşık olan emzik oranı yoksa veya %5 ise yapılan ilaçlama başarılı olmuştur.

  Yazlık yağlar ve diğer insektisitler. Detaylı ve doğru bilgi için bakanlığın sayfasından bilgi edinilmesi doğru olacaktır.

  Yazan: Ziraat Mühendisi Buse Girginer

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×