Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  KİLİS’TE EN ACI HASAT BAŞLADI AMA REKOLTE DÜŞÜK

  Tarım Dünyası: Türkiye’nin biber üretimi açısından ikinci üretim merkezi olan, sınırın sıfır noktasındaki Kilis’te acı biber hasadı başladı.

  Kent genelinde 45 bin dekar alanda üretim yapılıyor ve 20 bin dekarı kurutmalık yani toz biber olarak değerlendiriliyor. Rekolte bu yıl düşük.

  Kurutulmuş biber fiyatı tarlada 80 TL iken, yaş biber ise kilosu 30 TL’den satılıyor.

  SINIRIN SIFIR NOKTASINDA EN ACI HASAT

  Türkiye’de biber üretiminde 2’inci sırada bulunan Kilis’te acı biber hasadı başladı.

  Gaziantep, Adıyaman, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Şanlıurfa, Malatya, Elazığ, Kayseri başta olmak üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin biberi Kilis’ten gidiyor.

  45 BİN DEKARDA BİBER ÜRETİLİYOR

  Bölgenin önemli geçim kaynaklarından olan acının hasadına başlandığını söyleyen Kilis Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Güven Özdemir: “İlimizde yaklaşık 45 bin dekar alanda acı biber üretimi yapılmaktadır. 20 bin dekar alanı kurutmalık, yani toz biber olarak kullanılan biber çeşididir. Şu an Kilis’in Musabeyli ilçesine bağlı Hasanceli köyündeyiz. Bu köyün en büyük geçim kaynağı biberciliktir. Kilis biberinin başkenti Hasanceli diyebiliriz” dedi.

  2 BİN NÜFUSLU KÖYDE 14 TOZ BİBER VE SALÇA FABRİKASI VAR

  Kilis’in biber üretiminde adeta başkenti olan Hasanceli köyünde 14 toz ve salça fabrikasının olduğuna dikkat çeken Özdemir: ‘‘2 bin nüfusluk köyde 14 toz ve salça fabrikası var ve bu köy ekmeğini acıdan çıkartıyor. Acı sayesinde köydeki çiftçiler çocuklarını diğer illerde okuttu, büyüttü ve evlendirdi. Bunların hepsi tarlalardan toplanan biberler sayesinde oldu” şeklinde konuştu.

  SON 10 YILIN EN DÜŞÜK REKOLTESİ

  İklim şartlarının hızlı değişmesinden dolayı son 10 yılın en düşük rekoltesinin olduğunu belirten Özdemir: ‘‘Son 10 yılın en düşük rekoltesi bu sene oldu. Bunun sebebi susuzluk, kuraklık, yer altı sularının çekilmesidir. Gördüğünüz gibi tarlalardaki bitkiler solmuş durumda. Normalde 3-4 kırım yapılan köyümüzde şu anda bazı yerlerde tek kırım yapıldı. Bunun sebebi ise kuraklıktır” diye konuştu.

  Kurutulmuş biber fiyatı tarlada 80 TL iken, yaş biber ise kilosu 30 TL’den satılıyor.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×