Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  KIRMIZI ÖRÜMCEK NEDİR? NASIL MÜCADELE EDİLİR?

  Kırmızı örümcek, ülkemizde sık görülen zararlılar arasında sayılmaktadır. Hava sıcaklıklarının artması, iklim değişimi gibi durumlarda zaman zaman popülasyonu hızla yükselebilen örümcekler, tarımsal üretime zarar verebilmekte ve sekteye uğratmaktadır.

  Minik kırmızı örümcek, çıplak gözle zor görülecek kadar küçüktür. Genellikle yumurta biçiminde olan kırmızı örümcek, dış kısımlarında tüyler ve dikenler taşımaktadır.

  KIRMIZI ÖRÜMCEK NEDİR?

  kırmızı küçük örümcek, Tetranychidae familyasına aittir. Sokucu-emici tip ağız yapısına sahiptirler ve bitki üzerinden beslenerek zarar oluşturur.

  Sekiz ayaklılar şubesi içinde yer alırlar. kırmızı örümcek (Aracnoidea) sınıfına aittir. Bu sınıf tarımsal açıdan önemli zararlıları kapsar.

  KIRMIZI ÖRÜMCEK HANGİ BİTKİLERE ZARAR VERİR?

  Kırmızı örümcek, birçok bitki ve ağaç türünde ciddi zararlara yol açan önemli bir zararlıdır. Bitkilerden pamuğa, salatalıktan fasulyeye, orkideden patlıcana, çilekten cevize, bibere ve mısıra kadar birçok üründe kırmızı örümcek zararı görülmektedir. Ayrıca, çiçekler, incir, üzüm bağları ve domatesler de bu zararlardan nasibini almaktadır.

  Narenciye ve fasulye de kırmızı örümcek zararının sıkça görüldüğü bitkiler arasında. Ancak zarar sadece bunlarla sınırlı değil, kırmızı örümcek badem ve diğer meyve ağaçlarında da önemli tahribatlara yol açabilmektedir.

  Kış aylarında ya da erken ilkbaharda, ağaçların köklerine ve gövdelerindeki kavlamış olan kabuklara yerleşen kırmızı örümceklerin, bu kabuklar kaldırılarak uzaklaştırılması gerekmektedir.

  Bu durum, bu zararlıların kontrol altına alınması ve yayılmasının önlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

  KIRMIZI ÖRÜMCEK DOĞAL DÜŞMANLARI NELERDİR?

  Kırmızı örümcek ile birçok doğal savaşım yöntemleri vardır. Nane gibi aromatik bitkilerde kırmızı örümceği uzaklaştırabilmektedir.

  Kırmızı küçük örümcek, Türkiye’de saptanmış doğal düşmanları şu şekildedir;

  • Hyperaspis reppensis (Hbst.)
  • Scymnus rubromaculatus (Goeze)
  • Phytoseiulus persimilis
  • Thyphlodromus similis Qud.
  • Zanchius alatanus Hoberlandt.
  • Orius niger (W.)
  • Orius minutus (L.)
  • Therodiplosis persicae Kieffer.
  • Scolothrips longicornis Priesner
  • Hyperaspis reppensis (Hbst.)

  Bu doğal düşmanlar akarların yumurta dönemi yada farklı bir dönemine saldırı göstererek zararsız hale getirebilmektedirler.

  KIRMIZI ÖRÜMCEK MÜCADELE YÖNTEMLERİ

  Kırmızı örümcek bilimsel olarak örümcek akarı olarak da bilinmektedir. 8 bacağı vardır, bitkiler üzerinde hastalık yaratan ağları örebilir. Kırmızı örümcek sayısı ne kadar artarsa o kadar hastalık riski artmaktadır. Kırmızı örümcek akarları, hava sıcak ve kuru olduğunda bitkilere tutunup saldırırlar.

  Dış alanlarda bilinçsiz ilaç kullanımı bu haşere ile beslenen böceklerin ölmesine bu haşerenin kontrolsüz çoğalmasına etkilemektedir. Kırmızı örümcek akarları, yaprakları emerek bitki özüyle beslenir.

  Çok hızlı çoğaldıklarından, erkenden durum tespiti yapılmadığı zaman istila bitkilere çok zarar verici boyutlara ulaşabilir. Kırmızı örümcek zararı önüne geçmek ya da istila etmiş bitkiyi korumak için mücadele edilmelidir. Kültürel ve kimyasal olmak üzere iki farklı mücadele yöntemi vardır.

  KÜLTÜREL MÜCADELE

  • Yabancı otlar ile mücadele edilmelidir.
  • Zararlı bulaşmış bitki yok edilmelidir.
  • Toprak işlenmelidir.
  • Bölgede domateste kırmızı örümcek yaygın ise zararlıya karşı dayanıklı fide tercih edilmelidir.
  • Zararlıya karşı dayanıklı ıslah edilmiş tohumlar kullanılmalıdır.
  • Bulaşık bitkide kullanılan alet ve ekipman farklı bitkide kullanılmamalıdır.

  KİMYASAL MÜCADELE

  Kırmızı örümcek, ilk olarak sera kenarlarında meydana geldiğinden sadece bu yerler öncelikle akarisitler ile ilaçlanmalıdır. Zararlı, eğer sera içine yayılmış ise fasulye gibi küçük yapraklı bitkilerde 3, domates gibi büyük yapraklı bitkilerde yaprak başına 5 adet görülecek şekilde yoğunluğa ulaştığında kaplama kırmızı böcek ilacı ilaçlaması yapılmalıdır.

  Uygulamada sadece hedeflenen zararlıyı öldürmesi akarisitler kullanılmalıdır aksi takdirde doğal düşmanlarına da zarar vererek popülasyonu arttırabiliriz.

  Sokucu-çiğneyici ağız yapısına sahip olan iki noktalı kırmızı örümcek, bitki üzerinde popülasyonunu artırdığı takdirde kimyasal ilaç kullanımına gidilir. Aksi takdirde bitki eski sağlığına dönmeyebilmektedir.

  KIRMIZI ÖRÜMCEK İLAÇLARI

  Kırmızı örümcek ilacı olarak “Akarisitler” kullanılmalıdır. Arazide zararlı saptaması yapıldığında eğer Akdeniz bölgesinde uygulanacaksa yaprak başına 5, ege ve güneydoğu bölgesinde ise yaprak başına 10 adet kırmızı örümcek rastlandığında ilaçlama yapılmalıdır.

  Hasat ile ilaçlama arasındaki gün sayısında dikkat edilmelidir. Popülasyon artmadan uygulamaya geçilip en etkili kırmızı örümcek ilacı kullanılıp en iyi sonuç elde edilmelidir. Kimyasal ilaç uygulamasında uzmana danışılmalıdır. Uygulanacak doz hem çevre hem de bitki için son derece önemlidir.

  Sonuç olarak kırmızı örümcek birçok bitkide zarar oluşturmaktadır. Popülasyonun yoğunluğuna göre harekete geçilmelidir.

  En önemlisi mücadele ederken kırmızı örümceğe karşı olan doğal düşmanlarını yok etmeden popülasyon artmasının önüne geçilmelidir.

  Yazan: Ziraat Mühendisi Beyza Söğüt

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×