Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  PATATES ÜRETİM ALANI 15 BİN DEKARDAN 6 BİN DEKARA DÜŞTÜ

  Tarım Dünyası: Bursa’nın İnegöl ilçesinde çiftçinin sarı altını patateste hasat başladı.

  İlçede daha önce 15 bin dekar alanda üretim yapılıyordu. Ancak ürünün para etmeyişi ve maliyetler nedeniyle bu alan 6 bin dekara düştü.

  SARI ALTIN HASADI BAŞLADI; TARLADA 13 LİRADAN SATILIYOR

  Bursa’nın İnegöl ilçesinde sarı altın olarak nitelendirilen patatesin hasadı başladı.

  Sözleşmeli tarlada kilosu 6.5 liraya bireysel hasatta ise kilosu 12 ila 13 lira arasında satılıyor.

  İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, patates hasadı yapılan Hasanpaşa Mahallesi’ndeki tarlada incelemede bulundu.

  YAĞMUR, HASADI 10 GÜN GECİKTİRDİ

  Çelik: “10 gün oldu fakat yağmurlardan dolayı biraz gecikmeli hasada devam ediyoruz. Özellikle geçtiğimiz hafta boyunca yoğun bir yağmur yağışı vardı. Biz de patates için bireysel ekimler ve sözleşmeli ekimler var. Sözleşmeli ekimler kilosu 5,5 TL’ye anlaşılmıştı. Fakat patates fiyatlarının yükselmesinden dolayı sözleşmelilere de 1 TL ilave getirdiler, 6.5 TL’ye çıktı. Fakat o da yetmeyeceği için 50 kuruş daha yapın dedik. 7 liraya bağlamaya uğraşıyorlar. Biz de bu yönde kendilerine yardımcı oluruz, destekleriz” dedi.

  “MALİYETLER PATATES EKİM ALANINI AZALTTI”

  “Öteki taraftan baktığımız zaman da burada tarla ve bireysel ekim var. Burada da şu anda işçiler çalışıyor. Gördüğünüz aracın üzerinde malına göre 12 ile 13 TL arasında satış oluyor. Biz buna 13 lira diyelim. 13 liraya da tarlada alıcı buluyor. Bu sene ekim alanımız 6 bin dekar civarında. Eskiden bizde 15 bin dekar da patates ekiliyordu. Maliyeti yüksek. Para yapmadığı zaman çiftçiye çok büyük zararı olduğu için çiftçi daha temkinli gidiyor. Bu sene memnun musunuz derseniz, evet. Çiftçinin adına konuşuyorum. Çiftçilerimize de sorabilirsiniz. Çiftçilerin bu sene patates ekiminden ve fiyatlarından memnun olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×