Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  SAFRAN EKİMİ BAŞLADI

  Haberler Tarım: UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Karabük’ün Safranbolu ilçesiyle özdeşleşen boya, yemek, kozmetik, ilaç ve gıda sektörü gibi birçok alanda kullanılan safranın soğanı toprakla buluştu.

  DÜNYANIN EN PAHALI BAHARATI TOPRAKLA BULUŞTU

  Ekimi ağustos ayında yapılan, ekim ve kasım aylarında boyu 15-30 santimetre uzunluğa geldiğinde hasat edilen, ağırlığının 100 bin katı kadar sıvıyı sarıya boyayabilen, 80 bin çiçekten sadece 500 gram üretilebilen safran, “dünyanın en pahalı baharatı” olarak adlandırılıyor.

  KENDİ AĞIRLIĞININ YÜZ BİN KATI KADAR SIVIYI SARIYA BOYAYABİLİYOR

  3,5 yıl önce Kastamonu’dan Safranbolu’ya gelen Şaban Saymaz, 2,5 dönüm araziye diktiği safrandan 2 tondan fazla soğan aldı.

  Bu yıl ekim alanını 11 dönüme çıkaran Saymaz, 1 kilogram ürün beklediklerini belirtti.

  Saymaz: “Biz Safranbolu’ya 3,5 sene önce geldik. İlk önce 2400 adet badem diktik. Ondan sonra ‘safran dikelim’ dedik. 2 sene önce 2,5 dönüme safran diktik. Bu sene diktiğimiz safranı söktük 2 tondan fazla safran soğanımız oldu. Onu da şimdi dikmeye çalışıyoruz. 9 elemanımız çalışıyor şu an bir hafta daha sürer. Şu an 5 dönümlük alandayız, burası bitiyor, 6 dönüm daha var o tarafa geçeceğiz. Toplam 11 dönüm olacak. Bu sene yeni diktiğimiz için 1 kiloya yakın safranımız olur. Ama ikinci sene bu 3 kilo alırız inşallah” dedi.

  KİLOSU 250 BİN TL

  Safranın işçiliğinin zor olduğunu aktaran Saymaz: “İşçi bulmak zor, yevmiye pahalı ama elimizden geldiği kadar döndürmeye çalışıyoruz. Bu sene soğan fiyatları 3 boy olarak küçük, orta iri boy, iri boyu 550 liraya kadar satılıyor. Soğanın kilosu 550 lira ama safran 200-250 liraya kadar çıkıyor gramı” diye konuştu.

  1 kilo safran 250 bin lira yapıyor” diyen Saymaz, şunları kaydetti: “Geçen sene 150 bin liraydı, bu sene 250’den aşağı yok. Benzin fiyatları, mazot fiyatları, girdiler. Alıcı var, ama Safranbolu safranı olacak. İran safranı bunun yanında para etmiyor.”

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×