Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  ŞAP ALARMI HAYVAN PAZARLARINI KAPATTIRDI

  Türkiye’nin 3 kentinde şap virüsü nedeniyle hayvan pazarları kapatıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye genelinde ikinci bir emre kadar veteriner hekim, veteriner sağlık teknikeri ve teknisyenlerin izinlerini iptal etti.

  Yurdun farklı illerinde yaklaşık 2 aydır görülen SAT-2 tipi şap virüsü nedeniyle Tarım ve Orman Bakanlığı harekete geçti.

  Denizli, Elâzığ ve Kars’ta hayvan pazarları kapatıldı. Alınan tedbirler kapsamında ithalat, ihracat ve kesim maksatlı sevkler dışındaki tüm hayvan hareketleri yasaklandı.

  ŞAP RİSKİ NEDENİYLE TÜM TÜRKİYE’DE İZİNLER İPTAL EDİLDİ

  Virüs nedeniyle tüm Türkiye’de ikinci bir emre kadar veteriner hekim, veteriner sağlık teknikeri ve teknisyenlerinin izinleri de iptal edildi.

  YASAĞA UYMAYANLARA 46 BİN 159 TL CEZA VAR

  Elazığ Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, ‘’Ülkemizde görülen şap hastalığının bu türünden dolayı hayvan pazarları kapanmıştır. İkinci bir emre kadar hayvanların satışı ve hareketi yasaktır. Aksi durumda Kolluk Kuvvetleri tarafından 36/A kanunun ilgili maddesine göre hastalıkların yayılmasının önlenmesi amacıyla Bakanlık tedbirlerine uymayanlara 46 bin 159 lira idari para cezası uygulanacaktır” denildi.

  Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere gönderilen mesajda ise aşı çalışmalarına başlandığı belirtilerek tespit edilen virüs SAT-2 olup, aşı çalışmalarına özel sektör ve devlet eliyle başlanmış olup üretimi tamamlandığında sahaya verileceği vurgulandı.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×