Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  SULTANİYE ÜZÜMÜNDE KURUTMA BAŞLADI

  Haberler Tarım: Manisa’nın dünyaca ünlü, çekirdeksiz Sultani üzümünde bir yandan hasat devam ederken bir yandan da kurutma işlemlerine başlandı.

  Manisa Tarım ve Orman İl Müdürlüğü de üreticilere gönderdiği mesajla iyi ve kaliteli kuru üzüm elde edebilmek için mutlaka şeker oranlarının ölçülmesi gerektiğini vurguladı.

  ÜZÜM İHRACATI 600 MİLYON DOLAR GELİR SAĞLIYOR

  Hem yaş hem de kuru olarak yıllık toplam 600 milyon dolar ihracat geliri getiren Manisa’nın dünyaca ünlü, çekirdeksiz Sultani üzümünde hasat tüm hızıyla devam ediyor.

  Üzümlerini kuru olarak değerlendirmek isteyen üreticiler ise bağlardan kesilen üzümlerini bandırma yaparak üzüm sergilerinde kurutmaya başladı.

  Sadece Manisa için değil Türkiye ekonomisi için de önemli ihracat kalemlerinden biri olan çekirdeksiz Sultani üzümde kurutma işleminin başlaması üzerine Manisa Tarım ve Orman İl Müdürlüğü de harekete geçti.

  İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ UYARI MESAJI GÖNDERDİ

  Manisa Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Manisa merkez ve 17 ilçede üretim yapan tüm üzüm üreticilerinin cep telefonlarına uyarı mesajı gönderdi.

  Üzümünü kurutmak isteyen çiftçilere, üzüm kurutmasında dikkat edilmesi gerekenlerin anlatıldığı mesajda: “Değerli bağcılarımız, kurutmak maksatlı üzümler yüzde 22-24 şekere ulaştığında (22-24 briks) hasat edilmelidir. Daha erken hasat edilirse, hem kilo, hem de kalite kaybı meydana gelir. Bu nedenle üzüm şeker oranını ölçünüz, yüzde 22-24 şeker olmadan üzüm hasadı yapmayınız” uyarısında bulunuldu.

  ALAŞEHİR’DEKİ BAĞLARDA İNCELEMELERDE BULUNDU

  Manisa Tarım ve Orman İl Müdürü Metin Öztürk yoğun bir hasat döneminin başladığı Alaşehir’deki üzüm bağlarında da incelemelerde bulunarak üreticileri bilgilendirdi.

  Sultaniye üzümünü kurutarak değerlendirmek isteyen üzüm üreticilerine mesaj yoluyla ve üreticileri ziyaret ederek uyarılarda bulunduklarını belirten Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk: “Türkiye’nin çekirdeksiz Sultani üzümünün yüzde 85’inin üretildiği Gediz Ovası’nda hasat yavaş yavaş başlamış durumda. Şekerleme oranı yüzde 22-24 gelen üzümlerimiz çiftçilerimiz tarafından kesiliyor, bandırma işlemi yapıldıktan sonra sergilere alınıyor ve dünyanın dört bir köşesine gidecek olan altın renginde sultani üzümler yolculuğa hazırlanıyor. Gediz Ovası’nda başlayan hummalı çalışmadan sonra dünyanın dört bir köşesine; Avrupa’sına, Amerika’sına, Uzak Doğu’suna kadar kuru üzümün gönderildiği bereketli bir ova. Buradaki üreticilerimiz de buranın toprağının dilinden anlayarak üzümü en iyi şekilde yetiştirerek dünya sofralarıyla buluşturuyor. Kuru üzümde öncelikle hasadı yaparken, tozuma yapmadan hasat yapmalı, sergilerde çürük, küflü taneleri sergilerden ayırmak gerekiyor. İyi ve kaliteli kuru üzüm elde etmek için bunlara dikkat etmek gerekiyor. Kuru üzüm yapmak için üzüm kesilirken mutlaka şekerleme oranı yüzde 22-24 olması gerekiyor, üreticilerimizin bu orana mutlaka uymaları gerekiyor. Bu kuru üzümde kaliteyi ve verimi önemli derecede etkiliyor” dedi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×