Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  7 BİN YILLIK TOHUM GERÇEK Mİ?

  Tarım Mikrofonu Yayında! TV Programcısı Umut Galip Özdil’in birbirinden değerli konukları ağırlayarak birbirinden özel konuları konuşacağı Tarım Mikrofonu’nun ilk bölüm konuğu Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Prof. Dr. Seydi Ahmet Bağcı. “7 Bin Yıllık Tohum Gerçek mi?” sorusunun yanıtlandığı bu keyifli sohbeti Webagron Spotify kanalından dinlemenizi öneririz.

  Tarım Mikrofonu ilk bölümü hemen dinlemek için;

  ATA TOHUMU NEDİR? ATA TOHUMUNUN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

  Yerli tohum olarak da bilinen ata tohumu, atalarımızın geçmişte kullandığı ve hiçbir işleme tabii olmayan yıllar önce olduğu gibi kalan doğal tohumdur.

  Anadolu’da yüzyıllardır kullanılan ve hiçbir zaman genetiği değiştirilmeyen bu tohumlardan elde edilen sebze ve meyvelerin tohumları alınıp bir sonraki sezonun ekimi için çoğaltılmaktadır. Bu süreç sayesinde ata tohumu varlığını sürdürür ve gelecek nesillere bozulmadan ulaşabilir.

  ATA TOHUMUNUN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

  Ata tohumu, genetiği değiştirilmemiş bir tohumdur. Bu nedenle DNA dizisi organiktir. Dolayısıyla verimli ve sürdürülebilir tohumlardır. Bu özellikleri sayesinde nesilden nesile aktarılabilirler.

  Ata tohumunun doğal yapısı korunabilir. Bu tohumlar, ülkemizin iklimine uygun koşullarda, yüzyıllardır aynı şekilde yetiştirilen tohumlardan meydana gelir. Ata tohumu ekilir, geliştirilir ve olgunluk dönemine ulaştığında bazı türlerdeki bitkiler bir sonraki yıl kullanılmak üzere tohum almak için ayrılır.

  Türkiye’nin  her bölgesinin kendine has coğrafi ve iklimsel özellikleri olduğu için ata tohumunun yetiştiği alanlar da farklılık göstermektedir. Örneğin yaz dönemi meyveleri daha çok sıcak bölgelerimiz olan Ege ve Akdeniz’de, yaz aylarında ve doğal iklim koşullarda yetiştirilmektedir.

  Ata tohumuna sahip tüm meyve ve sebzelerin ortak özelliği mevsiminde yetiştirilip tüketilmesidir. Yani ata tohumlu domatesi kışın yemek mümkün değildir.

  Ata tohumu ile üretilen bitkiler vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Ata tohumu olan sebze veya meyveleri yediğinizde hibrit tohumla üretilen bitkilere nazaran farkı kolayca anlayabilirsiniz.

  Yerli tohumları yani ata tohumlarını uzun süre saklamak mümkün değildir. Yapılarında hormon veya koruyucu kimyasallar bulunmadığından kısa sürede bozulabilirler.

  ATA TOHUM İLE HİBRİT TOHUM ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

  Tohum çeşitlerinden biri olan hibrit tohum ülkemizde yasal olarak üretilmektedir. Hibrit tohum denilince çoğu kişinin aklına GDO’lu tohum gelse de aslında hibrit tohum GDO içermez, hibrit veya karışık tohum olarak tanımlanır. Hibrit tohum aynı türdeki iki farklı bitkinin çaprazlanmasıyla elde edilir.

  • Ata tohumlarının yetişmesi için iklim şartlarının uygun olması gerekir, ancak hibrit tohumlar için böyle bir şart yoktur.
  • Ata tohumunda ürünün yetiştirildiği bölge çok önemlidir. Çünkü ürün uygun coğrafya ve toprakta gelişir ve bu üründen verim alınır. Ancak hibrit tohum her bölgede yetiştirilebilir.
  • Hibrit tohumlar, erkek ve dişi tohumların melezlenmesiyle elde edilen GDO’lu tohumlar kadar zararlı değildir. Ancak ata tohumu gibi faydalı mineraller ve proteinler içermezler.
  • Ata tohumu kalıcı bir tohumdur ve bir sonraki yıl için elde edilen üründen tohum üretilebilir. Aksine Hibrit tohum öyle değildir. Bu tek kullanımlık tohum, üretici için her yıl yeni tohum ihtiyacı anlamına gelir.
  • Hibrit tohum yalnızca tek kullanımlıktır, ancak steril değildir. Tohumları yalnızca ikinci kullanım için ayırırsanız, o tohumdan elde edilen ürün, ilk mahsullerle tam olarak aynı olmayacaktır. Bunun sebebi ise tohumun sadece erkek veya dişi tohumun özelliklerini taşıyabilmesidir.

  Üretici böyle bir risk almak istemiyor ve tarımsal ürün üretimindeki kalitesini korumak için her yıl tohum almak zorunda kalıyor.

  YEREL TOHUMLARIN KORUNMASI KAPSAMINDA ATA TOHUMU PROJESİ

  Anadolu topraklarında yetişen ürünlerin korunması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla 2017’de Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde kurulan Ata Tohumu Projesi yerel tohumları gelecek kuşaklara sistemli ve bilinçli bir şekilde aktarmayı hedefliyor.

  Projeye destek olmak için ülkemizde ata tohumuna sahip olan kişiler de yerli tohumlarını bağışladı. Bu tohumların orijinal olup olmadığı ve projede kullanılıp kullanılamayacağı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’ne (TAGEM) bağlı araştırma enstitülerinde uzmanlar tarafından incelenmekte ve uygun tohumlar çoğaltılarak üreticilere ulaştırılmaktadır.

  ATA TOHUMU PROJESİ KAPSAMINDA ÜRETİLEN TARIMSAL ÜRÜNLER NELERDİR?

  Ata Tohumu Projesi ile ülkemizin her bölgesinde doğal üretimin yeniden canlandırılması hedeflenmektedir. Bu ürünler arasında Kandıra’nın acı biberi, Samsun’un köy hıyarı veya Ayaş’ın beyaz bodur domatesi gibi özel türleri bulunmaktadır.

  Bakla, mercimek, patates, barbunya, börülce, ıspanak, çörek otu, pancar, rezene, soya, zaprana otu, yulaf, mısır, buğday, arpa, bezelye, çavdar, karpuz, kavun, patlıcan, tere, turp , turp gibi sebze ve meyvelerdir.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×