spot_img
Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  TÜRKİYE’DE HAYVANCILIK FAALİYETLERİ

  Coğrafi konumu, iklimi ve tarıma elverişli toprakları sayesinde tarım ülkesi olan Türkiye, 2021 yılı Haziran ayı verilerine göre 18 milyon 318 bin adet büyükbaş, 57 milyon 417 bin küçükbaş hayvan varlığına ulaştı (TUİK).

  Tarımsal faaliyetler içerisinde büyük paya sahip olan hayvancılıkta, bu rakamlar sizce de tarım ve hayvancılığın ülkemizdeki önem ve değerini kanıtlamıyor mu? Kendi içerisinde 6 bölüme ayrılan hayvancılık faaliyetlerinde;

  BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIK

  Dana, boğa, öküz, manda ve inek gibi hayvanların dahil olduğu bu sınıfta, bu hayvanların sütünden etine kadar yararlanılırken teknolojinin gelişmesi ile işgücünde kullanılan at, eşek gibi hayvanların değeri giderek azalmaktadır.

  KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK

  Keçi, oğlak, kuzu gibi hayvanları kapsayan bu yetiştiricilik türü, ülkemizde hayvancılık faaliyetlerinin en büyük parçasıdır.

  KÜMES HAYVANCILIĞI

  Düşük maliyetli bir yetiştiricilik türü olmasının yanı sıra pratik ve hızlı üretim avantajına sahip tavukçuluk, hindicilik, ördek gibi kanatlı hayvanları kapsamaktadır.

  ARICILIK

  Sahip olduğumuz iklim şartları sayesinde Türkiye, arıcılık faaliyetleri için çok uygundur. Çoğunlukla dağlık ve ormanlık alanlarda yetiştiriciliği tercih edilen arıcılıkta, bu konuda gelişmiş şehirlere örnek olarak; İzmir, Ordu, Kars ve Antalya verilebilir.

  İPEK BÖCEĞİ YETİŞTİRİCİLİĞİ

  İpek böceğini yetiştirme ve böceğin ürettiği koza aracılığıyla ipek elde edilmesi işlemini kapsayan bu hayvancılık faaliyetinde Balıkesir, Bilecik ve Bursa yoğun olarak yetiştiricilik yapılan iller arasındadır.

  BALIKÇILIK

  Üç tarafı denizlerle çevrili olması nedeniyle büyük çeşit zenginliği ile avantaja sahip olan ülkemizde balıkçılık, deniz ve tatlı su balıkçılığı olmak üzere ikiye ayrılırken; Karadeniz %67, Ege %13, Marmara ise %11 oranıyla üretime katkıda bulunur.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×