Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  YANLIŞ GÜBRELEME KÖK HASTALIKLARINA SEBEP OLDU

  Edirne’de, üreticilerin aşırı ve yanlış gübreleme yapması nedeniyle bazı buğday tarlalarında kök hastalıkları ortaya çıktı.

  Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, fazla gübreleme ile daha fazla verim elde etme düşüncesinin yanlış olduğunu söyledi.

  FAZLA GÜBRE BUĞDAYA ZARAR VERDİ

  Buğdayda aşırı ve bilinçsizce yapılan gübreleme kök hastalıklarını da beraberinde getirdi.

  Edirne’de çok sayıda çiftçi buğday tarlalarındaki saha incelemelerinde hastalıkla karşılaştı. Sürece ilişkin bilgi veren Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, üreticilere dikkatli olmaları yönünde uyarıda bulundu.

  BUĞDAYA İHTİYAÇ DUYDUĞU DÖNEMDE GÜBRE VERİLMELİ

  Fazla gübreleme ile daha fazla verim elde etme düşüncesinin yanlış olduğunu dile getiren Arabacı: “Erken dönemde yapılan aşırı gübreleme bitkinizin yeşil aksamını hızla artırır bu nedenle bitkide yatmalar meydana gelir. Bu yüzden hem geç gelen soğuklar ve donlar bitkiye zarar verir hem de kurak geçen yıllarda bitkinin su ihtiyacının artacağı için kurak stresi oluşur. Burada önemli olan buğdayın ihtiyaç duyduğu dönemlerde yeteri miktarda gübreyi toprakta bulundurmaktır.” ifadelerini kullandı.

  Arabacı, hastalık görülen buğday tarlalarında mühendis ve teknik ekiplerin uygun gördüğü bitki besleme ve koruyucu uygulamaların alınmasını tavsiye etti.

  HAVA ŞARTLARI VE BİTKİNİN BÜYÜME HIZI DİKKATE ALINMALI

  Üretici Ali Çakman ise gereğinden fazla gübre atmanın buğdaylara zarar verebildiğini söyledi.

  Hava şartları ve bitkinin büyüme hızına göre önlem alınması gerektiğini belirten Çakman, gübreleme ve ilaçlamanın bu açıdan önemli olduğunu vurguladı.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×