Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  BUĞDAY VE ARPA ALIM FİYATLARI AÇIKLANDI, FİYATLAR MALİYETLERİ KARŞILAYACAK MI?

  Cumhurbaşkanı Erdoğan buğday ve arpa alım fiyatını açıkladı. Sert ekmeklik buğdaya ton başına 6 bin 50 lira ve 1000 lira prim, arpaya ise ton başına 5 bin 500 lira ve 500 lira prim ödemesi yapılacak. Peki çiftçiler açıklanan fiyatlardan memnun mu, fiyatlar girdi maliyetlerini karşılayacak mı?

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Kızılcahamam kampı kapanışında 2022 yılı hasat dönemi buğday ve arpa alım fiyatını açıkladı.

  Buna göre Toprak Mahsulleri Ofisi 2022 hasat sezonunda çiftçiden sert ekmeklik buğdayı ton başına 6 bin 60 liradan alacak ve ilave bin lira destekleme primi ödenecek. Destek primi ile beraber Ofis, buğdayı ton başına 7 bin 50 liradan alacak. Arpa da ise ton başına fiyat 5 bin 500, destekleme primi ise 500 lira. TMO’nun arpada bu haliyle yapacağı alım bedeli 6 bin lira.

  Erdoğan, Toprak Mahsulleri Ofisinin 2022 hasat döneminde yapacağı buğday ve arpa alım fiyatları ve teşvik rakamlarına ilişkin şöyle konuştu:

  “Bu fiyatları belirlerken, çiftçimizin karşılığını alarak üretime devam etmesi yanında, iç ve dış piyasa gelişmeleri ile arz güvenliği için ihtiyacımız olan stokların sağlanması hususlarını da dikkate aldık. Toprak Mahsulleri Ofisimiz, sert ekmeklik buğdaya bu yıl ton başına 6 bin 50 lira alım ve 1000 lira prim bedeli olmak üzere toplam 7 bin 50 lira ödeme yapacaklar. Hayırlı olsun. Ofisimizin arpa alım fiyatı ise ton başına 5 bin 500 lira alım ve 500 lira prim bedeli olmak üzere toplamda 6 bin lira olarak belirlenmiştir.

  Prim ödemesinden ürününü Toprak Mahsulleri Ofisimize veren çiftçi kayıt sistemine kayıtlı üreticilerimiz yararlanabilecektir. Toprak Mahsulleri Ofisinin alım rakamları, diğer kamu kurum ve kuruluşları için de referans olacak, farklı fiyat uygulamalarına gidilmeyecektir. Üreticilerimiz Toprak Mahsulleri Ofisi, hububat alım primine ilave olarak Tarım ve Orman Bakanlığımızca ödenecek olan mazot, gübre, sertifikalı tohum ve fark ödemesi desteklerini almaya devam edecektir. Destek bizden, gayret sizden, bereketi de Allah’tan diyerek, yeni hasat döneminin ve açıkladığımız alım fiyatlarının çiftçilerimize, milletimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

  Hububat fiyat detayları ile ilgili Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından yapılan yazılı açıklamada, , sert ekmeklik buğday, makarnalık buğday ve arpa fiyatına kalitesine göre (1. Grup) ton başına 100 lira ilave fiyat verileceği ifade edilerek, bu şekilde sert ekmeklik buğday fiyatının ton başına 6.150 lira, makarnalık buğday fiyatının ton başına 6.600 lira, arpa fiyatının ise ton başına 5.600 lira olacağı belirtildi.

  “7 BİN 500 LİRANIN ALTINDA FİYAT ÇİFTÇİYİ KURTARMAZ”

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı fiyatları değerlendiren Cumhuriyet Halk Partisi Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “7 bin 500 liranın altında açıklanacak olan fiyatın çiftçinin maliyetlerini kurtarmaz demiştik” dedi. Parti MYK’sı sonrası açıklamalarda bulundan Öztrak; buğday için 6 lira fiyat açıkladıklarını geçen yıl açıklanan buğday alım fiyatıyla çiftçinin 1 ton buğday satışına karşılık 367 litre mazot alabildiğini ancak bu yıl açıklanan fiyata karşın1 ton buğday satan çiftçinin sadece 252 litre mazot alabileceğini kaydetti. CHP Parti Sözcüsü Öztrak, bu seneki buğday fiyatıyla 115 litre daha az mazot alabildiği ve mazot fiyatındaki artışla bu kaybın daha da artacağını söyledi.

  Öztrak, uluslararası piyasalarda buğdayın ton fiyatının 390- 400 dolar civarında seyrettiğini belirterek; “önümüzdeki sene tarlasını ekebilmesi için buğdayda prim bin liradan en az 2 bin liraya çıkarılmalı ve hemen ödenmelidir. Bu primler yalnızca TMO’ya mal satanlara değil, tüm üreticilere ödenmelidir. Kuru tarım yapılan ve verimin düşük olduğu yerler dikkate alınarak kademeli prim sistemine derhal geçilmelidir. Çiftçinin Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borcunun geri ödemesine Eylül değil, Kasım ayında başlanmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

  “TMO ÜRÜN ALAMAZSA PRİM NEYE YARAYACAK”

  İYİ Parti Tarım ve Kırsal Kalkınmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Ergin Kahveci, prim üzerinden fiyat oluşturmanın bir yöneti ve algı tarzı olduğunu söyledi. Kahveci sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Fiyat açıklandı ancak TMO’nun piyasayı regülasyon anlamında başka bir politikası ortaya konmadı” dedi.

  Kahveci, şunları kaydetti: “Buğday fiyatı+prim. 6050+1000 TL. Yine arka kapı yöntemi. Prim üzerinden bir yönetim/algı tarzı. Primi kim ve ne zaman ödeyecek? Hazineden çıkınca enflasyonu mu düşürüyor prim? TMO ürünün tamamını mı alacak? İmkansız. Ya hiç ürün alamazsa prim ne işe yarayacak? Madem ürünün piyasa değeri 7.050 TL neden fiyat doğrudan bu değil? Bu fiyattan ürün almak değil derdiniz. Besbelli. Hendek atlatmak!”

  TUSAF, BUĞDAYDA AÇIKLANAN FİYATTAN MEMNUN

  Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Tezcan, “Gelecek yıllarda çiftçimizin buğday ekme konusunda daha istekli olacağını, özellikle sulak olmayan kırsal alanlarda ekimin artacağını düşünüyoruz”

  Tezcan, “Son yıllarda küresel ısınma ve iklim değişikliği nedeniyle gıda üretiminde sıkıntılı günler yaşıyoruz. Bazı ürünlerde verim kaybı görülüyor. Buğday başta olmak üzere gıda üretiminin hayati önemde olduğu net bir şekilde görülmüş durumda. Bu gelişmeler özellikle buğday üretimine sağlanan desteğin ne kadar hayati olduğunu gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×