Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  TMO HUBUBAT RANDEVUSU NASIL ALINIR?

  TMO (Toprak mahsulleri ofisi), 1938 yılında kurulmuş olan cumhuriyetimizin ilk kurumlarından biridir. Toprak mahsulleri ofisi, 1938 yılında ilk olarak buğday piyasasını düzenlemek ve üreticiyi desteklemek üzere görevliydi.

  Sonraki yıllarda yulaf, arpa, çavdar gibi hububatları ve mercimek, nohut, fasulye gibi bakliyatları da faaliyet alanına almış olan toprak mahsulleri ofisi, ağırlıklı olarak hububat alım satımında rol üstelenen bir kurumdur.

  Toprak mahsulleri ofisi hububat alıp satmak, stoklamak ve bu stokları yönetmek, üreticiyle tüketici arasındaki dengeyi kurmak, alış ve satış fiyatları tespiti yapmak gibi görevleri yerine getirmektedir.

  Hububat ve bakliyat üreticilerinin yanı sıra fındık, ayçiçeği, şeker gibi ürünler de yine üreticiler tarafından toprak mahsulleri ofisi randevu alma sistemi üzerinden randevu alarak satılabilmektedir. Peki bu satış işlemlerini yapabilmek için TMO randevu nasıl alınır, TMO randevu alma 2023 yılında nasıl yapılır? TMO sıra alma sonrası TMO randevu sorgulama nasıl yapılır yazımızda bunlara cevap bulacağız.

  TMO HARS NEDİR?

  TMO HARS nedir, toprak mahsulleri ofisi hububat alım randevu sistemidir. Üreticilerin tarımsal ürünlerini satabilmek için toprak mahsulleri ofisi randevu alma sistemi üzerinden randevu almaları gerekmektedir.

  Bu uygulama ile üreticiler https://randevu.tmo.gov.tr adresinden veya e-Devlet üzerinden TMO sıra alma işlemi yapabilirler. Uygulamaya giriş yapıldığında üreticiler ürünlerini satacakları yeri ve tarihi seçebilmektedirler. Ayrıca sistem üzerinden TMO randevu iptal işlemleri, ödeme koşulları, ürün teslimatı, ÇKS kaydı ve alım limiti gibi bilgilere de ulaşılabilmektedir.

  TMO HUBUBAT RANDEVUSU NEDİR?

  TMO hububat randevusu nedir, tarım mahsulleri ofisi hububat randevusu çiftçilerin ürünlerini TMO’ ya satabilmeleri için TMO hars randevu sisteminden veya TMO randevu e-Devlet üzerinden randevu alması gereklidir. Ürünlerin randevulu sistem ile alınması alım noktalarındaki bekleme süresini ve kalabalığı azaltmak, alım sürecini şeffaflaştırmak amacıyla yapılmaktadır.

  TMO HARS RANDEVUSU NASIL ALINIR?

  TMO HARS randevusu nasıl alınır; TMO randevuları randevu.tmo.gov.tr adresinden veya e-Devlet üzerinden sisteme giriş yaparak TMO sıra alma işlemi yapılabilmektedir.

  Peki, TMO fındık randevu, TMO üzüm randevu, TMO buğday randevu nasıl alınır; Diğer hububat ve bakliyatlar gibi bu ürünlere de toprak mahsulleri ofisi randevu alma sistemi üzerinden randevu alınabilir. TMO randevu alma 2024 yılında nasıl yapılır, adım adım inceleyelim:

  1. Öncelikle e-Devlet veya toprak mahsulleri ofisinin resmî sitesinden sisteme giriş yapılır.
   Randevu alınırken tüzel kişiler için vergi numarası gerçek kişiler için T.C. kimlik numarası ile giriş yapılır.
  2. Randevu almak istenilen ürün, il ve ilçe seçilir.
   Randevu tarihi ve saati belirlenir.
  3. Uyarı metni dikkatlice okunur ve onaylanır.
  4. Randevu alma işlemi tamamlandıktan sonra verilen randevu numarası kaydedilir.
  5. Ürün teslimatı, randevu günü ve saatinde ürün sahibi ya da noter onaylı vekalet verilen kişi aracılığıyla yapılır.

  TMO SIRA ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  TMO randevu alırken ÇKS kaydının olması gerekmektedir. Hububat ürünlerinin herhangi birinin ÇKS kaydı varsa yine bu ürünlerden herhangi biri için çeşit ve miktar sınırlaması olmaksızın randevu alınabilir. Randevu alınırken uyarı metnini dikkatlice okuyup onaylamak gerekmektedir.

  Randevu gününde randevu alınırken seçilen ürün dışında başka bir ürün getirilmemelidir. Randevu alınırken TMO’nun anlaşmalı bankalarından birinde üretici hesabınızın olması gerekir. Bunlar TMO sıra alırken dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

  TMO RANDEVU TARİHİ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

  TMO randevu sorgulama, yine e-Devlet veya Toprak mahsulleri ofisi randevu sistemine girerek randevu sorgula sekmesinden T.C kimlik numarası veya randevu alma işlemi sonunda verilen randevu numarası ile kontrol sağlayabilirsiniz. Açılan ekranda randevu gün, saat ve randevu durumu görüntülenmektedir.

  TMO RANDEVU İPTALİ NASIL YAPILIR?

  TMO randevu alma 2023 yılında nasıl yapılır sorusunu cevapladık. Peki randevu alınıp gidilmez ise ne olur? Toprak mahsulleri ofisi hububat üreticileri 2 kez randevularına gitmezlerse mevcut tüm randevuları iptal edilerek bir sonraki yıl hasat dönemine kadar peşin alım yapmamaktadır.

  Peki TMO randevu iptali nasıl yapılır? Randevu iptali için randevu gününden bir gün önce 18.00’a kadar iş yerlerine başvurarak veya internet üzerinden iptal işlemi gerçekleştirilmelidir.

  İş yerlerine yapılacak iptal başvuruları için dilekçe ve kimlik fotokopisi istenmektedir. İnternet üzerinden yapılacak iptallerde toprak mahsulleri ofisi randevu sisteminde randevu sorgulama sekmesine tıklayarak T.C. kimlik numarası veya randevu numarası ile randevuyu görüntüleyebilir ve randevu iptal et butonuna tıklayarak randevuyu iptal edebilirsiniz.

  TMO randevu sorgulama ve iptali nasıl yapılır, toprak mahsulleri ofisi randevu alma sistemi nedir gibi konulara değindik. Randevu sisteminin kalabalığı ve bekleme süresini azaltmak amacıyla uygulandığından bahsettik.

  Randevu alırken seçilen ürün ile randevu günü ve saatinde randevu aldığınız yerde bulunmanız durumunda kolaylıkla satış işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca randevunuza gidemeyeceğiniz durumlarda bir gün öncesine kadar olan randevu iptal etme hakkınızı kullanmak yararınıza olacaktır.

  Yazan: Ziraat Mühendisi Aslı Nur Kasa

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×