Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  FINDIKTA REKOLTE TAHMİNİ 717 BİN TON

  Son Dakika Tarım Haberleri: Fındıkta tahmini rekolteyi belirlemek amacıyla 3 Temmuz’da başlayan çalışmalar sona erdi ve bu yıl ki rakam belirlendi.

  TZOB yönetim kurulu üyesi Arslan Soydan 2023 yılı tahmini rekoltesinin 717 bin ton olduğunu söyledi.

  ORDU’DA 4 BİN DEKAR TARIM ALANI HASAR GÖRDÜ

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Türkiye’nin tahmini fındık rekoltesinin 717 bin ton olduğunu açıkladı.

  Soydan, Ordu il genelinde 8 Temmuz’da etkili olan heyelan ve su baskınları sonucu 4 bin dekar tarım arazisinde zarar olduğunu söyledi.

  “TÜRKİYE REKOLTESİ 717 BİN TON”

  Arslan Soydan, 3 Temmuz itibarıyla başlayan ve 17 Temmuz’da tamamlanan fındık rekolte tespit alışmalarının, geçen yıllara göre düşük olduğunu belirterek; “Ülkemizde 16 ilde çalışmalar tamamlandı. Ordu’da 19 ilçede yaklaşık 400 noktada çalışmalar sonucu fındıktaki hastalıklar ve zararlılar, hem de iç dolguları ile ilgili kriterler göz önünde bulunduruldu ve gerçeğe en yakın rekolte tespit edildi. Bu çalışmalar sonucu Ordu’da 198 bin 838 ton il rekoltesi belirlendi. Dekar başı verime bakıldığında 87 kilogram verim var. Türkiye geneli ise 717 bin 931 ton rekolte var. Bu sene geçen yıllara göre rekolte düşüşü var” dedi.

  ZARAR TESPİT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

  Soydan, Karadeniz Bölgesi’nde 8-10 Temmuz tarihleri arasında etkili olan yağışların bazı illerde sele dönüştüğünü söyledi.

  Ordu’da etkili olan sağanak nedeniyle Altınordu, Fatsa ve Perşembe ilçelerinde fındık bahçelerinde ve şehir merkezlerinde hasarların meydana geldiğini söyleyen Soydan: “Bahçelere baktığımızda heyelanlardan dolayı fındık kökleri sökülerek derelere indi. Düz alanlara bakıldığında da yağmurların göllenmesi sonucu balçıklar oluştu ve seralarda da su baskınları meydana geldi. Fındık bahçelerinde önemli ölçüde zararlar oluştu. Bununla ilgili zarar tespit çalışmaları devam ediyor. Sonrasında da raporlanarak üreticilerimizin mağduriyetlerinin çözülmesi noktasında çalışmalar devam ediyor” diye konuştu.

  “TARSİMİN ÖNEMİ BİR KEZ DAHA GÖRÜLDÜ”

  Ordu genelinde 4 bin dekar alanda zarar olduğunu ifade eden Soydan: “Bu alanın bir kısmı fındık bahçeleri, bir kısmı kivi bahçesi, sebze alanları ve seralardan oluşuyor. Önemli bir yağış oldu ve burada TARSİM’in de önemini görmüş olduk” şeklinde konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×