Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  GAL ARISI İLE TERMİNATÖR BÖCEKLER SAVAŞACAK

  Son Dakika Tarım Haberleri: Karadeniz Bölgesi’nde kestane meyvesi ve kestane üretimini doğrudan olumsuz etkileyen katil arı olarak anılan Gal Arısı’na karşı mücadele devam ediyor.

  Bartın’da katil arı olarak bilinen kestane zararlısı Gal Arısı’na karşı laboratuvar ortamında üretimleri yapılan Torymus Sinensis isimli Terminatör böcekler doğaya salındı.

  2 BİN 620 BÖCEK DOĞAYA SALINDI

  Kestane ağaçlarında yaprak, çiçek ve meyve veriminde ciddi düşüşler oluşturan, kestane balı üretiminde de rekolte miktarlarını olumsuz yönde etkileyen Gal Arısı ile mücadele için laboratuvar ortamında üretimleri yapılan ve Terminatör böcek olarak anılan Torymus Sinensis isimli 2 bin 620 böcek Bartın’da doğaya salındı.

  GAL ARISI TÜRKİYE’DE İLK KEZ 2014 YILINDA TESPİT EDİLDİ

  Tarımdan Haberler: Dünya genelinde kestane ağacı zararlısı olarak bilinen ve kestane üretiminde ciddi zararlar oluşturan Çin kökenli Kestane Gal Arısı, Avrupa ülkelerinin ardından ilk kez 2014 yılında Türkiye’deki kestane ormanlarında tespit edildi.

  Türkiye’de kısa süre içinde yayılımını gösteren Gal Arısı kestane meyvesi ve kestane balı üretimini doğrudan olumsuz etkiledi.

  Ağaçlarda yoğunlaşmaları durumunda kestane meyvesi ve kestane balı üretimini yüzde 70 oranında düşüren Gal Arısı ile mücadelede amacıyla Terminatör böcek olarak anılan Torymus Sinensis isimli böcekler üretildi.

  GAL ARISININ DOĞAL DÜŞMANI: TORYMUS SİNENSİS

  Tarım Haberleri: Bartın’ın Ulus ilçesine bağlı Dibektaş ve Kirsinler köylerinde bin 620 adet, Kurucaşile ilçesine bağlı Yeniköy’de ise bin adet olmak üzere toplam 2 bin 620 adet Terminatör böcek kestane ağaçlarıyla buluşturuldu.

  Çalışmalar hakkında bilgiler veren Kurucaşile Kaymakamı Muhammed Ebrar Evsen: “Bartın ili Kurucaşile ilçemizde orman köylülerin en büyük gelir kaynaklarından biri olan kestane balı üretiminde son birkaç yıldır biyolojik anlamda sıkıntılarımız vardı. Bu sorunların farkındaydık. Orman İşletme Müdürlüğümüz ve üniversitemizin çalışmalarıyla Gal Arısı ile biyolojik mücadeleyi sağlamak üzere buraya Torymus Sinensis isimli biyolojik canlıyı bıraktık. Umarım bütün orman köylülerimize, bal üreticilerimize hayırlı olur” dedi.

  Bartın Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yafes Yıldız: “Bölgemizde Gal Arısı’nın zararı devam ediyor ama inşallah salınımlarla popülasyonu zarar eşiğinin altına indirmeyi hedefliyoruz. Faydalı tür diğer bölgelerde yine bir sonraki sene topladığımız gallerde faydalı böceğimizi topluyor, yakalıyoruz” dedi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×