Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  BUĞDAYDA PAS HASTALIĞI İLE MÜCADELE YÖNTEMLERİ

  Dünya üzerinde yaygın bir şekilde ekimi yapılan tahıl buğdaydır. Her bitkide olduğu gibi buğdayı da etkileyen hastalık ve zararlılar vardır. Bunlardan en önemlisi buğday mantar hastalıkları diye adlandırdığımız hastalıklardan biri olan buğday pas hastalığıdır.

  Peki buğday pas hastalığı nedir? Buğdayın asıl olarak yapraklarında görülen ve parazit olarak yaşayan bir mantar türünün sebep olduğu hastalıktır. Hububatta yaprak hastalıkları dediğimiz hastalıklardan biri olan septoria hastalığı ile karıştırılabilir.

  Buğdayda pas hastalığı mücadelesi, kültürel ve kimyasal mücadele şeklinde yapılmaktadır. Her zaman olduğu gibi öncelikle hastalık yapıcı etmenlerin oluşmasını engellemek ilk amacımız olmalıdır. Kimyasal mücadele gerektiren durumlarda buğday pas hastalığı ilaçları kullanılmalıdır.

  PAS HASTALIĞI NEDİR?

  Pas hastalığı nedir, mantarların sebep olduğu bir hastalıktır. Pas, mantar yüzeylerinin doku değişikliğine uğradığını belirten bir terimdir. Bu değişiklikler sonucu yaz ve bahar aylarında mantar yüzeyinin dokusu turuncu veya kükürt sarısı bir renkte görünmektedir. Kış mevsiminde ise bu yüzeyler kızılımsı kahverengi veya siyah renkte görünmektedirler.

  Pas hastalığının kara pas, sarı pas ve kahverengi pas olarak üç pas türü vardır. Dizilişleri bir çizgi halinde olduğu için sarı pasa çizgi pası da denmektedir. Kara pastan önce, çizgi pasından sonra görülen kahverengi pasa, yapraklarda görüldüğü için yaprak pası da denilmektedir.

  Pas hastalığı, bitkilerin gelişimini engellemekte, yaprakların kurumasına neden olmaktadır. Özellikle ılıman iklimlerde yetiştirilen tahıllar için çok zararlıdır.

  PAS HASTALIĞI HANGİ BİTKİLERDE GÖRÜLÜR?

  Pas hastalığının bir mantar hastalığı olduğunu söyledik. Peki pas hastalığı hangi bitkilerde görülür, pas hastalığı buğday, arpa gibi hububatta görülmektedir. Çizgi pas hastalığı konukçuları buğday, çavdar ve arpadır.

  Kara pas hastalığı buğday, yulaf ve arpada kahverengi pas hastalığı ise buğday ve arpada konukçu olarak görülmektedir. Buğdayda pas ve arpada pas hastalığı ciddi verim kayıplarına neden olabilmektedir.

  PAS HASTALIĞININ ZARARLARI NELERDİR?

  Hangi bitkilerde pas hastalığının görüldüğünden bahsettik. Peki pas hastalığının zararları nelerdir birazda bundan bahsedelim. Pas hastalığı konukçusu olduğu bitkinin kalite ve verimini ciddi anlamda düşürmektedir. Ülkemizde en çok verim kaybına ve zarara yol açan buğdayda sarı pas hastalığı erken dönemde görüldüğü için en önemli pas türüdür.

  BUĞDAY PAS HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

  Buğday pas hastalığı nedir, buğdayda pas hastalığı sarı pas, kahverengi pas ve kara pas olmak üzere 3 türdür. Buğday mantar hastalıkları olarak adlandırdığımız hastalıklardan biri olan buğday pas hastalığı belirtileri nelerdir bir bakalım.

  Buğdayda sarı pas çizgi pası da denmektedir. Böyle söylenmesinin nedeni yaprağın üst yüzey kısmında bir çizgi şeklinde sarı püstüller oluşturduğu içindir. En erken görülen pas türüdür. Asıl görülen yer yapraklardır fakat başak ve saplarda da görülebilmektedir.

  Buğdayda kahverengi pas, yaprak pası da denmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere genellikle yapraklarda görülmektedir. Bu pasa özgü bir belirti olarak bazen bir asıl püstülün çevresinde bir veya iki daire şeklinde küçük püstüller oluşmaktadır. Kahverengi pasın tanınmasında bu tanım önemlidir.

  Kara pas, buğday kara pas hastalığı sap, yaprak ve başaklarda görülmektedir. Yaprak ve saplarda büyük, oval çoğunlukla kahverengi püstüller bu hastalığın ilk belirtilerindendir. Dane ağırlığını ve kalitesini düşürmekte ayrıca kardeşlenmeyi de azaltmaktadır.

  Hububatta yaprak hastalıkları arasında septoria hastalığı adını verdiğimiz bir hastalık daha vardır. Buğdayda septorya, buğday pas hastalığı ile karıştırılmamalıdır. Septorya hastalığı ilk olarak alt yapraklarda görülmektedir.

  Hastalığın üst yapraklara yayılması çevre koşulları ve çeşidin dayanıklılığına bağlı olarak değişir. Hastalık küçük ve düzensiz kirli sarı ya da saman sarısı renkte görülmektedir. Yaprağın üzerindeki bu sarı lekelerinde üzerinde siyah küçük noktalar spor yataklarıdır ve gözle görülebilmektedir.

  BUĞDAYDA PAS HASTALIĞI İLE MÜCADELE YÖNTEMLERİ

  Buğdayda pas hastalığı mücadelesi, kültürel mücadele ve kimyasal mücadele ile yapılır. Buğday pas hastalığı ilaçları kullanılmadan önce pas hastalığı mücadelesi için zamanında kültürel önlemlerin alınması hastalığın oluşmasını ve hastalığın yayılmasını önleyecektir. Buğdayda pas hastalığı ile mücadele yöntemleri nelerdir bunlara bakalım.

  KÜLTÜREL MÜCADELE

  Buğdayda pas hastalığı ilaçları kullanmadan önce zamanında alınacak önlemlerle hastalık etmeni oluşmasını engelleyebiliriz. Örneğin havalanmayı engellediği için sık ekim yapmamak gerekir. Hastalıklara dayanıklı buğday çeşidi kullanılması, etraftaki ara konukçularla mücadele edilmesi, yabancı ot mücadelesine dikkat edilmesi ve toprak analiz yaptırılması bunun sonucunda gerekli gübreleme yapılması kültürel mücadele yöntemleri olarak sayılabilmektedir.

  KİMYASAL MÜCADELE

  Buğday mantar hastalıkları arasında olan pas hastalığı ile kimyasal mücadele zararlı organizmalar ve yabancı ot kontrolünü sağlamak için yapılmaktadır. Buğdayda pas hastalığı mücadelesi zararlı organizmaların popülasyonunu azaltmak ve kontrol altına almak için yapılır.

  Peki bitkilerde pas hastalığı ilacı ve buğday pas hastalığı ilaçları nelerdir? buğdayda sarı pas hastalığı ilaçları veya buğdayda pas hastalığı ilacı olarak fungusitler kullanılmaktadır.

  Fungusitler (mantar ilaçları): Bitkileri mantar hastalıklarından korumak için kullanılırlar. Buğday pas hastalığı ilacı olarak aynı zamanda septorya hastalığı için septoria hastalığı ilacı olarak da kullanılmaktadır.

  Buğday pas hastalığı nedir sorusuna cevap verdiğimiz yazımızda hububatta yaprak hastalıkları arasında septoria hastalığı adını verdiğimiz hastalığın buğday pas hastalığıyla karıştırılmaması gerektiğine değindik. Bununla birlikte, buğday pas hastalığı ile ilgili gerekli önlemler alınmalı ihtiyaç halinde konunun uzmanlarına danışılmalıdır.

  Ayrıca Buğday hastalık ve zararlıları hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan “Buğday Hastalıkları ve Zararlıları İle Mücadele” adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

  Yazan: Ziraat Mühendisi Aslı Nur Kasa

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×