Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  MUŞ’TA SİLAJLIK MISIR HASADINA BAŞLANDI

  Tarım Dünyası: Muş genelinde silajlık mısır hasadı başladı. 36 bin dekar alanda ekimi yapılan silajlık mısırdan 240 bin ton rekolte tahmin ediliyor.

  Silajlık mısır, il ekonomisine 260 milyon lira katkı sunacak.

  36 BİN DEKARA SİLAJLIK MISIR EKİLDİ

  Bir milyon 300 bin civarında küçükbaş ve 300 bir bin büyükbaş hayvan varlığı ile Türkiye’nin önemli hayvancılık kentlerinden biri olan Muş’ta 36 bin dekara ekilen, kışın hayvan yemi olarak kullanılan silajlık mısırın hasadına başlandı.

  SÖZLEŞMELİ TARIM YAYGINLAŞACAK

  Muş Valisi Avni Çakır, sözleşmeli tarımın yaygınlaşması ile çiftçinin teknik yönden desteklenmesi başarıyı getireceğini ifade ederek: “Muş’un sahip olduğu hem genç iş gücü, hem de vatandaşların atalarından çiftçilikteki üstün başarısıyla Türkiye’nin en bereketli 3. büyük ovasına sahibiz. Devlet olarak biz bu verimli toprakların önemini biliyoruz. Muş Ovası’nın yüzde 45 olan sulama alanlarını projelerimizi hayata geçirdiğimizde ilk etapta yüzde 55 daha sonra ise hedefimiz olan yüzde yüze çıkarmak. Tarımın yanı sıra bölgemiz hayvancılık bölgesi, bu nedenle kaba yem olarak tabir ettiğimiz önemli faktör. Hayvancılığın gelişmesi yönünde bu yem bitkileri çok önemli. Ben Türkiye’nin her yerini karış karış bilen biri olarak Muş’un bereketli topraklarında yetişen böyle bereketli mahsul görmedim. Dolasıyla bu topraklarımızın bereketini de gösteriyor. Sözleşmeli tarımın yaygınlaşması için çiftçilerimizin teknik yönden desteklenmesi bize başarıyı getirir. Muş’u tarımla çukur ovadan sonra Anadolu ve Ege ile yarışır bir halde görmek için el ele verip başaracağız” dedi.

  MUŞ’TA HAYVANCILIK ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP

  Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Gün, programda yaptığı konuşmada ise Muş’ta büyük baş ve küçükbaş hayvan sayısı bakımından çok iyi bir yerde olduğunu söyledi.

  Büyük baş 300 bir bin küçükbaş sayısı ise bir milyon iki yüz bir bin oldu vurgulayan Gün: ”İlimizde ve ülkemiz açısından hayvanların kaba yem ile beslenmesi çok önemli bir yer tutmaktadır. Bunlardan birisi de silajlık mısırdır özellikle de süt inekçiliği ile silajlık mısırın büyük bir önemi vardır. 2023 yılında silajlık mısır ekiminde ilimizde 36 bin dekar alanda 240 bin ton hasat beklemekteyiz bu da il ekonomisine 260 milyon lira katkıda bulunacak” dedi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×